Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Almanya: Mülteci Anlaşmasının Arkasındayız

admin | 04 Ağustos 2016 | Manşetler

ffgfTürkiye’nin ‘feshedebiliriz’ tehdidi nedeniyle Avrupa’da tartışmaya açılan AB-Türkiye mülteci anlaşmasına Alman hükümetinden destek geldi. Federal Hükümet, Almanya’nın anlaşmanın arkasında olduğunu açıkladı. Alman hükümetinin İnsan Hakları Sorumlusu Bärbel Kofler’in mülteci anlaşmasına ilişkin eleştirel görüşlerine hükümetten yanıt geldi.
Federal Hükümet Sözcü Vekili Ulrike Demmer, “AB ve Federal Hükümet, Türkiye ile yapılan anlaşmanın arkasındadır ve Türkiye’nin anlaşmanın gereklerini yerine getireceğinden yola çıkmaktadır” dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer ise anlaşmanın ‘mükemmel’ olmadığını ve bütün hükümlerinin uygulamaya konulmadığını, ancak federal hükümetin bütünüyle anlaşmanın arkasında olduğunu ifade etti. Sözcü, Alman hükümetinin insan hakları sorumlusu ile federal hükümetin görüşlerinin her zaman birebir örtüşmeyebileceğini, Kofler’in kendisinin doğru bulduğu düşünceleri ifade etme özgürlüğü bulunduğunu kaydetti.
Alman hükümetinin insan hakları sorumlusu Bärbel Kofler, Türkiye’deki gelişmeler ışığında durumun yeniden değerlendirilmesi çağrısı yapmış ve Türkiye’de Afgan, Iraklı ve İranlıların iltica başvurularına ilişkin işlemlerin hukuk devleti kuralları doğrultusunda yürütülmediğini, AB’nin bunu görmezden gelmemesi gerektiğini ifade etmişti. AB ile Türkiye arasındaki anlaşmaya dair pek çok hükmün işlemediğini savunan Kofler, AB’nin Türkiye’den şimdiye kadar çok az sayıda Suriyeliyi kabul ettiğini söylemişti.

DW

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2012 İstanbul Post Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle