Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Araştırma Kanıtladı: Menopoz’un Çaresi “Rezene”

admin | 27 Aralık 2017 | Manşetler, Sağlık

Rezene, adet öncesi semptomlar ve sindirim gibi bir dizi sağlık sorunu için yararlı olan  aromalı bir anason bitkisidir. Yapılan bir çalışmanı rezene ve anasonun  uykusuzluk, kızarıklık, anksiyete ve vajinal kuruluk  gibi menopoz sonrası semptomların tedavisinde de çok etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Menapoz da yaşanan sıkıntıları gidermek için, alternatif ve tamamlayıcı tıbbın kullanımı, son zamanlarda oldukça yaygınlaştı.

Kadınlar hormon ilacı almak yerine alternatif tıbba yönelmiş durumda bitki tedavisi de bu seçeneklerden biri. Aslında ilaç en etkili yöntem olduğu halde kadınlar menopoz sıkıntılarıyla baş etmek için bitki tıbbından sıkça yararlanıyorlar. Çünkü Hormon ilaçlarının potansiyel yan etkileri kadınları oldukça endişelendirmekte.

Ayrıca. Zefir yağları içeren fito maddesi ostrojenik özelliklere sahip. Fito estrojenleri, çeşitli menopoz semptomlarını etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılmış östrojen benzeri kimyasal maddeler olan bitkilerde bulunuyor.

45-60 yaş arasındaki 79 İranlı kadınlar üzerinde yapılan bu küçük çalışmada, 100 mg rezene içeren yumuşak kapsüller sekiz hafta boyunca günde iki kez verildi. İyileşme karşılaştırmaları plasebo ve müdahale grupları arasında 4, 8 ve 10. haftalarda yapıldı ve istatistiksel olarak önemli farklar kaydedildi. Rezene‘nin nihayetinde ciddi yan etkileri olmayan menopoz semptomlarını tedavi etmek ve azaltmak için güvenli ve etkili olduğu sonucuna varıldı. Bu, daha önce araştırılmış ve premenopoz semptomlarının tedavisinde etkili olduğu onaylanmış olmasına rağmen, rezene menopoz semptomlarının tedavisi için faydalarını inceleyen ilk klinik araştırmalardan biri olarak tıp literatürüne geçti.

Çalışma, İran’da Tahran’da yapıldı; ABD ile karşılaştırıldığında, ortalama menopoza girme yaşı  İranlı kadınlarda 48.2 yaş, aksine ABD’de 51 yaş. Sıcak basması, uyku sorunları, vajinal kuruluk, eklem ve kas rahatsızlığı, huzursuzluk, tükenme, depresyon ve anksiyete, menopozun en yaygın yan etkilerinden bazıları.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 İstanbul Post Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle