Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Lamborghini Kendi Kendini Tamir Eden, Elektrikli Süper Otomobilini Tanıttı

Hülya Karahan | 30 Aralık 2017 | Ekonomi, Manşetler

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Lamborghini Spa, Terzo Millennio (Üçüncü Milenyum) konsept otomobilini Pazartesi günü Mass, Cambridge‘de düzenlenen EmTech konferansında tanıttı. Araba üreticileri ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü arasında üç yıllık bir ortaklığın ilk 12 ayının ürünü.

Lamborghini geleneğine uygun olarak, otomobil; yalın, ferah bir tasarıma ve markanın Y taillights ( arka uzun lambalar) stiline sahip. Arabanın Ön camı, aracın üstünden, sürücünün ayak parmaklarına kadar uzanıyor ve koltukta oturan kişinin vücudu adeta çömelmiş gibi görünüyor.

Lamborghini, super arabayı güçlendirmek için gereken hızlı, yoğun enerjiyi sağlayabilen ve tüm elektrikli modellerde kullanılabilen  “supercapacitors”  pilleri geliştirmeyi planlıyor. Günümüzün elektrikli otomobillerdeki lityum-iyon piller, fiziksel olarak enerji depoluyor ama, lityum-iyonların ısısını üretmediği için, daha fazla güç  sağlayamıyor. Teknoloji şu an hibrit araçlarda kullanılıyor.

MIT’den kimya prefesörü  Mircea Dinca, yeni yapılan çalışmalarla süper arabaların  Formula 1  süper otomobillerindeki  gibi hayal edildiğini söylüyor.

Mircea Dinca, laboratuar otomobil üreticisiyle çalışan iki kişiden biri.  Dinca, “Sanırım Lamborghini bu sözü yerine getirirse, tüm ulaşımın geleceği için çok güzel olacak” diyor.

Lamborghini, arabanın gövdesini oluşturmak için kullanılan süperkapasitörleri, karbon fiber panellerden çıkarmak istiyor, böylece pil kendi gövdesindeki enerjiyi çekebilecek. Başka bir deyişle: Araba kendi aküsünü kendisi şarj edebilecek hale gelecek.

Üstelik, konsept, aşınma ve hasar tespiti yaparak,  kendi yapısının durumunu sürekli izleyebilecek. Karbon fiber gövdede “iyileştirme kimyası” içeren mikro kanallar, otomatik olarak yayılabilecek, küçük çatlakları onararak, kendi kendini tamir edebilecek hale gelecek. Ayrıca şirket, elektrikli motoru geliştirerek var olan büyük motorlara olan ihtiyacı da ortadan kaldıracak.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 İstanbul Post Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle