Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Merkel Putin Buluşmasında siber saldırılar gündeme gelecek

admin | 02 Mayıs 2017 | Manşetler

Almanya Başbakanı Merkel ve Rus lider Putin bugün Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geliyor. Görüşmede Suriye ve Ukrayna krizlerinin yanı sıra siber saldırıların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Alman Federal Meclisi’nin birçok üyesi 2015 yılının sonunda Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gönderilmiş gibi görünen birer e-posta aldı. Ancak e-postayı açan parlamenterler farkında olmadan dijital bir casusluk programının bilgisayarlarına girmesine izin vermiş oldu. Söz konusu yazılım birkaç gigabayt büyüklüğündeki gizli verilere erişimi sağlıyordu.

Yazılımdan kaynaklanan tahribatın telafi edilmesi uzun bir süre aldı, tartışmalar ise daha uzun sürdü. Alman Federal Meclisi’nin Rusya kaynaklı bir hacker saldırısına hedef olduğu artık biliniyor. Yazılımın Alman güvenlik birimlerinin “gelişmiş sürekli tehdit” (APT 28) olarak değerlendirdiği özel bir saldırı türü olduğu tespit edildi.

 
Bu saldırıda Almanya hakkında bilgi edinmek amaçlanırken 2016 Ocak ayında ise bunun tam tersi bir durum yaşandı. Rusya’da Almanya hakkında yalan haberler yayıldı. Yalan haberlere konu olan gelişme “Lisa” adlı Rus kökenli kızla ilgiliydi. Almanya’da yaşayan 13 yaşındaki Rus genç kız bir geceyi Berlin’de bir arkadaşında geçirmişti.

 
Ancak Rus medyasında Lisa’nın Arap mülteciler tarafından kaçırıldığı ve tecavüze uğradığı haberleri yayıldı. Bunun üzerine Almanya’da yaşayan Rus kökenliler Almanya’daki “güvenlik zafiyetini” gerekçe göstererek sokaklara döküldü. Olayın açıklığa kavuşturulmasından sonra dahi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Alman makamlarını “iç siyasi gerekçeler sebebiyle gerçeği örtbas etmekle” suçladı.

 
Bu iki vaka Almanya’nın Rusya’da oynadığı kritik rolü göstermesi bakımından önemli. Riga’da bulunan NATO Stratejik Komünikasyon Merkezi Direktörü Janis Sarts, Alman FAZ gazetesine verdiği mülakatta Almanya’nın Avrupa’nın lider gücü olduğunu belirterek “Almanya, Avrupa’nın mevcut haliyle var olmasını da garanti ediyor” dedi.

 

Güçlü bir Avrupa’nın Rusya’nın elini zayıflattığı görüşünü dile getiren uzman, sanal saldırıları da bununla ilişkilendirdi. Sarts’a göre, saldırıların bir diğer nedeni de Almanya’nın Rusya’nın Ukrayna’da diğer bölgeleri de kendi kontrolüne geçirmesine engel olması.

 

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 İstanbul Post Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle