Hoşgeldiniz  
çamlıca kitap, ücretsiz kargo

Netanyahu Hamasın Belgesini Yırttı Çöpe Attı

admin | 08 Mayıs 2017 | Manşetler

Hamas’ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail’i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas’ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini yırtarak yanındaki çöp kutusuna attı.

Hamas, yeni siyaset belgesini yırtan Netanyahu’nun davranışını ırkçı bir davranış olarak niteledi.
Hamas’ın resmi sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, “Netanyahu’nun Hamas’ın yeni siyaset belgesini yırtması zayıfların eylemidir ve Netanyahu’nun güç ve etkisinin göstergesidir” dedi.

Netanyahu’nun belgeyi yırtmasını ırkçı bir davranış olarak niteleyen Zuhri, “Uluslararası kamuoyunu Netanyahu’nun bu ırkçı davranışına karşı durmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

BELGEDE İHVAN İLE HAMAS ARASINA MESAFE KONULMUŞTU
Hizbullah’tan Hamas’a: Şehitlerin kanını toprak karşılığında satan direnişle ayrışıyoruz
Siyaset belgesinde Hamas kendisini “İslami Direniş Hareketi Hamas, hedefi Filistin’in kurtuluşu ve siyonist projeyle mücadele olan, çıkış noktaları, hedefleri ve araçları itibarıyla İslam’ı referans alan Filistin İslami ulusal özgürlük ve direniş hareketidir” şeklinde tanımlamıştı.
Cumartesi günü liderlik görevini İsmail Haniye’ye devreden Halid Meşal, ‘Yahudilikle savaşmadıklarını’ ancak ‘saldırgan Siyonistlerle’ savaştıklarını söylemiş ve bu yeni tanımla ilgili olarak, “Hamas fikri açıdan İhvan ekolünün bir parçasıdır ancak biz bağımsız bir Filistin örgütüyüz” açıklamasında bulunmuştu.

 

Hamas 1987’de İhvan’ın (Müslüman Kardeşler) bir kolu olarak kuruldu ve 2007’den bu yana İsrail’le 3 kez savaştı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 İstanbul Post Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle