İsrail, Mescid- i Aksa′yı İbrahim Camii Gibi Bölmeyi mi Planlıyor?

Dome of the Rockİsrail′in 1967 yılından bu yana ilk kez Mescid-i Aksa′ya girişleri gün boyu kapatması, ″Aksa′nın İbrahim Camisi gibi Müslümanlar ile Yahudiler arasında bölünmesi için kamuoyunun hazırlanması″ şeklinde yorumlandı.
İsrail yönetiminin şu sıralarda Mescid-i Aksa’nın bölünmesi için parlamentoda çalışmalar yaptığı, bu tür uygulamalarla Müslümanların nabzını ölçtüğü belirtildi.
Eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri, İsrail yönetiminin 1994’te El Halil’deki İbrahim Camisi’ni Yahudilerle Müslümanlar arasında paylaştırdığını hatırlatarak, “İsrailParlamentosu Knesset’te Mescid-i Aksa’nın bölünmesine ilişkin çalışmalar yapılıyor.
Bu yönde çıkacak bir kararı tanımayacağız ve İbrahim Camisi’nde yaşanan trajedinin Aksa’da tekrarlanmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Mescid-i Aksa’nın 1967’den bu yana ilk defa tamamen kapatıldığını dile getiren Sabri, şunları söyledi: “Biz Aksa’yı korumaya devam ettiğimiz sürece İsrail bu gibi adımlar atma cüretinde bulunamayacaktır. Müslümanların Mescid-i Aksa’da bulunduğunu gördükçe bu planlarını gerçekleştiremeyecekler. Biz de buna izin vermeyeceğiz.”

4 Comments