1 Milyon Dolarlık Ödülü Filistinli Öğretmen Kazandı

ffffMülteci kampında büyüyen  Filistinli öğretmen Hanan al-Hroub, 8000 adayı geride bırakarak dünyanın en iyi öğretmeni seçildi ve bir milyon dolarlık ödülün sahibi oldu. Hroub, Batı Şeria’da bulunan Al- Bireh şehrinde bir ilkokulda öğretmenlik yapıyor.

 
2. Global Teacher Prize  yarışmasının ödül töreni Dubai’de yapıldı. Söz konusu yarışmanın misyonu mesleğe en büyük katkıyı yapan öğretmeni dünya çapında belirlemek ve bu kutsal mesleğin gençler arasında popülaritesini arttırmak.

 
Filistinli öğretmene ödülünü Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid al Maktoum verdi. Ancak Filistinli öğretmeni dünyaya örnek bir eğitimci olarak tanıtan ses Katolik Hristiyanlığın merkezi Vatikan’dan geldi.
Papa Francis, savaş ortamında yetişen çocukların eğitim ve öğretimi ile ilgili yaptığı bir video konferansta, Hroub öğretmenden bahsetti ve onun nasıl her şeye rağmen nasıl “şiddete hayır, diyaloğa evet” felsefesini öğrencilerine aşıladığına dikkat çekti.
Al-Hroub ödülünü alırken, seyircilerin arasındaki Filistinli kalabalığın “Ruhumuz kanımız Filistin’e feda olsun diye tempo tuttu. Ancak Hroub öğretmenin kalabalığa hitaben yaptığı konuşmasında kullandığı ifade felsefesinden ödün vermedi: “Şiddete hayır, diyaloğa evet.”
Geçtiğimiz yıl Global Teacher Prize yarışmasını ABD’nin Maine Eyaleti’nden ilkokul öğretmeni Nancie Atwell, kazanmıştı.

 

 

 

 

1 Comment