12 Türk Kökenli Milletvekili Evet, Alman Betina Hayır Dedi

Alman parlamentosundaki “Ermeni soykırım”ı tasarısının oylamasında, 11’i Türk kökenli, toplam 631 milletvekilinden bir tek Bettina Kudla ‘soykırım’a ‘hayır’ dedi.

778778

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı CDU partisinin üyesi Kudla, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert’in iki kez sormasına rağmen ısrarla hayır oyu kullandı.

 

Federal Meclis’te ‘Ermeni Soykırım tasarısına ret oyu veren Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Kudla “Başka ülkelerde meydana gelen tarihi olayları değerlendirmek Federal Meclis’in görevi değildir. Meclise sunulan önergede kaynak olarak tarihçilerden bunun soykırım olduğunu gösteren bir değerlendirme yok. Bu önergenin politik ve mali sonuçlarını şimdiden öngörmek mümkün değil” diyerek, neden ret oyu kullandığını açıkladı.

 

Kudla, bu karar yüzünden Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin bozulabileceğine dikkat çekerek, “Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan sığınmacı sözleşmesine da zarar verebilir. Bunun sonucu da hem sığınmacı hem de mülteci sorununun çözümüne zorlaştırır. Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmanın bozulması çok ciddi insanı sonuçlara ve Almanya için büyük mali yüke yol açar” dedi.

 

Kudla ayrıca Almanya’nın suçlanmasına da karşı çıkarak, “Alman İmparatorluğuna da Ermeni tehciri olaylarında suç ortağı sonucuna varmak da doğru değil. Bu sorumluluğun neden kaynakladığı da önergede belirtilmiyor” dedi.

3 Comments