Türkiye 2014’de Kimin Uluslararası Bilim Partneri Olacak?

bilimmmTürkiye’nin, Almanya’da “2014 Uluslararası Bilim Yılı’nın” partner ülkesi olduğu bildirildi.   Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığından yapılan açıklamada, Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Alman mevkidaşı Johanna Wanka’nın, 2014’ün Alman-Türk araştırma, eğitim ve inovasyon yılı olmasını kararlaştırdıkları belirtildi.

Ortak bilim yılının hedefinin iki ülke arasında özel işbirliğini vurgulamak ve geliştirmek iki ülkenin bilim alanında uzun bir geleneği olduğu ve 2014 yılında hükümetler seviyesinde bu işbirliğinin 30. yılının kutlanacağı belirtildi.

2014 Bilim Yılı’nın ana konularının bilgi ve iletişim, nano ve biyoteknolojiler ile küresel değişim zorluklarının yanı sıra sosyal bilimler olacak Almanya’da 3 milyon Türkün yaşaması sebebiyle de toplumsal uyumun önemli bir rol oynayacağınabelirtildi.  Bilim Yılı’nın 23 Ocak 2014’te başkent Berlin’de Wanka ve Ergün’ün katılımıyla açılacak. Almanya’da ve Türkiye’de 2014’te çok sayıda etkinliğin düzenlenecek  iki bakanlığın yeni fikir yarışması düzenleyeceği, iki ülke gençlerinin bilim alanında birlikte çalışmasının amaçlanıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Wanka, Uluslararası Bilim Yılı’nın işbirliği konusunda başarılı bir araç olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin  gelecek yıl yapılacak bilim yılının partner ülkesi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.   Bilim alanında mevcut olan çok sayıda işbirliğinin Türkiye’yi cazip bir partner yaptığını ifade eden Wanka, Türkiye’nin Avrupa ile Asya arasındaki köprü işlevi ve Almanya’da yaşayan Türk kökenli insanlardan dolayı bilim yılının iki ülke için bir kazanç olduğunu söyledi.

6 Comments