3 Yılda 3 Başbakan Değişti!

gggggİtalya’da Başbakan Enrico Letta, partisinin desteğini kaybetmesi sonrasında bugün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya istifasını sundu. Böylece son 3 yılda İtalya’da 3. kez başbakanlık değişimi gerçekleşmiş oldu.

Geçen yıl Şubat ayı sonunda yapılan genel seçimler sonrası bir buçuk ay boyunca hükümet kurulamamış ve Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano‘nun devreye girip hükümet kurma görevini Enrico Letta’ya vermesiyle kriz aşılmıştı. Bugüne kadarki görevi süresince Başbakan Letta, ekonomik krize yönelik önlemleri reforme etmeye ve işsizliğe yönelik formüller bulmaya çalışsa da her iki konuda da yetersiz kalmakla eleştirilmişti.

Letta’nın istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Napolitano’nun yarın siyasilerle istişare etmesi ve hafta içinde yeni hükümeti kurma görevini Matteo Renzi‘ye vermesi bekleniyor. Renzi’nin hükümeti baştan sona yenileme, genç ve dinamik bir kadro oluşturma fikrinde olduğu belirtilirken kulislerde 12 bakanlık için 50 isim üzerinde durulduğu bilgileri basında yer alıyor.

 

2 Comments

  • verthil ertva Reply

    01 March 2020 at 00:05

    Its great as your other articles : D, regards for putting up. “Before borrowing money from a friend it’s best to decide which you need most.” by Joe Moore.

  • frolep rotrem Reply

    04 September 2020 at 20:28

    Very interesting topic, regards for putting up.

Leave a Comment