411 Gündür Hapiste Tutulan Gazeteciler Serbast Bırakıldı

aaaaaaaaaaaalllllllMısır’da 411 gündür hapiste tutulan ve haklarında yeniden yargılama kararı verilen Al Jazeera’nin iki gazetecisi ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hapisteki Peter Greste’in serbest bırakılmasının ardından Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakıldı.

Mısır Yargıtay Mahkemesi tutuklu Al Jazeera çalışanlarının yeniden yargılanma kararının gerekçesinin ‘delil yetersizliği’ ve ‘savunma hakkına özensizlik’ olduğunu açıklamıştı.
Avustralyalı Peter Greste, geçtiğimiz hafta Sisi’nin af yetkisiyle serbest bırakılmasının ardından ülkeyi terk etmişti.

Diğer iki gazeteci Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi hakkında ise herhangi bir karar açıklanmadı. Aynı zamanda Kanada vatandaşı olan, Muhammed Fehmi, geçtimiz hafta Mısır vatandaşlığından ayrılmıştı.

Kanada Başbakanı Harper, Muhammed Fehmi’nin serbest bırakılması için Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye mektup göndermişti.

Al Jazeera muhabirleri Peter Greste ve Muhammed Fehmi ‘yalan haber yaymak’ ve ‘terör örgütü’ ilan edilen Müslüman Kardeşler’e yardım etmek suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edilmişti. Baher Muhammed aynı cezanın yanı sıra, ‘silah bulundurduğu’ iddiasıyla üç yıl daha ceza alınca cezası 10 yıla çıktı. Gazeteciler 29 Aralık 2013’te gözaltına alınmış ve Haziran ayında söz konusu ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı.

121 Comments