Rus Televizyonunda FETÖ Darbe Girişimi Belgesel Oldu

Rus Tsargrad televizyonu, 15 Temmuz’daki hain kanlı darbe girişimini belgesel haline getirdi. Belgeselde FETÖ elebaşısı Gülen’in kalkışmadaki rolü bütün açıklığıyla gözler önüne serildi.

Türkiye ile Rusya arasında buzlar hızla erirken, Rus medyası 15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından organize edilen darbe girişimiyle ilgili dikkat çekici yayınlar yapıyor. Son olarak, Tsargrad televizyonu, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı hain kalkışmayı belgesel haline getirerek, Rus kamuoyunu bilgilendirdi. Belgeselde, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in darbedeki rolü de açıkça vurgulandı.

Ünlü filolog ve siyaset bilimci Aleksandr Dugin’in darbeye ilişkin anlatımıyla başlayan belgeselde, önce Türkiye’de yaşanan olayların bir özeti verildi. Ardından, uzman görüşleri eşliğinde darbe girişiminin arka planı aktarıldı. Tsargrad’a konuşan siyaset bilimciler, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in kalkışmadaki rolünün kesin olduğunu ifade ederek, terör elebaşısının uzun yıllardır ABD’de ikamet ettiğine dikkat çekti. Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı da olan Aleksandr Dugin, ortaya çıkan bütün işaretlerin, Fetullah Gülen’in emriyle hareket eden birimlerin darbe girişiminde başrol oynadığını gösterdiğini kaydetti.

Tsargrad televizyonunun baş editörü Dugin, konuya ilişkin olarak Rus basınına yaptığı değerlendirmede, Türkiye’yle ilgili ilginç bir izlenimini de anlattı. Bu yılın mart ayında Ankara’ya davet edildiğini kaydeden Dugin, “Türk yetkililer, Rusya’yla uzlaşmanın yollarını arıyordu. Bu yönde görüşmelerde bulunduk. Pek çok kişiye göre, Türkiye ile Rusya arasında patlak veren krizin arkasında da Fetullah Gülen vardı” şeklinde konuştu.

(Kaynak: Sabah)

3 Comments