669 Yahudi Çocuğunu Nazi Zulmünden Kurtaran Winton 106 Yaşında Öldü

(FILES) -- A file photo taken 09 Octoberİkinci Dünya Savaşı öncesinde Çekoslavakya’da çoğu Yahudi 669 çocuğun Nazilerden kurtarılmasını sağlayan Sir Nicholas Winton, 106 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Reuters’ın haberine göre Winton’ın üvey oğlu Stephen Watson, babasının Slough’daki Wexham Hastanesi’nde uykusunda huzur içinde öldüğünü söyledi.

Savaş sırasında bankerlik yapan Sir Nicholas Winton, Alman işgali altındaki Çekoslovakya’nın Prag kentinden sekiz tren ayarlayarak 669 çocuğun, Almanya üzerinden Britanya’ya kaçırılmasını sağlamış ve hepsinin hayatlarını kurtarmıştı.

Ancak Winton’ın ayarladığı dokuzuncu tren, savaşın başlamış olmasından dolayı Prag’ı terk edememiş ve içindeki 250 çocuktan bir daha haber alınamamıştı.

‘Britanyalı Schindler’

Kurtardığı çocukların her birine aile bulan Winton’a Polonya ve Çekoslovakya’dan 1200’den fazla Yahudiyi soykırımdan kurtaran Alman işadamı Oskar Schindler’den esinlenerek ‘Britanyalı Schindler‘ deniliyordu.

Britanya Başbakanı David Cameron, Twitter’dan “Dünya muhteşem bir adamı kaybetti. Sir Nicholas Winton’ın birçok çocuğu holokosttan kurtaran insanlığını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Kahramanlığı 50 yıl sonra ortaya çıktı

Öte yandan dünya, Winton’ın bu kahramanlığını ancak 50 yıl sonra öğrendi. Sir Nicholas Winton, kahramanlığı hakkında kimseye tek bir laf bile etmedi. Bu inanılmaz öykünün ayrıntıları eşi sayesinde ortaya çıktı.

Winton’ın eşi 1980’li yılların sonlarında Londra yakınlarındaki evlerinin çatı katında bir çanta buldu ve içindeki eski belgeleri basınla paylaştı.

5 Comments