AB Adalet Divanı: Christian Louboutin’in “Kırmızı Tabanı” Taklit Edilemez

Fransız tasarım evi ve Hollandalı Van Haren arasında beş yıl süren marka anlaşmazlığı, Christian Louboutin lehine hukuk zaferiyle sonuçlandı.

Avrupa Adalet Divanı bugün, lüks etiket için olumlu bir karar verdi ve ayakkabı tabanlarındaki kırmızıya özgü bir tonun, markanın farklı ve tanınabilir bir özelliği olarak nitelendirildiği iddiasını destekledi.

2012 yılında Christian Louboutin, Hollanda’da uygun fiyatlı ayakkabı dükkânları işleten Van Haren’in kendi markasına, benzer yüksek topuklu bayan ayakkabıları satarak ticari markasını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı.

2013 yılında, Van Haren, söz konusu ayakkabıların üretimini durdurmaya zorlandı ve Brüksel Temyiz Mahkemesi Louboutin lehine karar verdi ve kırmızı tabanların tüketiciler için ayırt edici bir belirleyici olduğunu belirtti.

Şubat ayında, Avrupa mahkemeleri için avukatlık yapan  Maciej Szpunar,  Van Haren destekliyordu. O zaman, Szpunar, Louboutin’in kırmızı taban gibi renk ve şekilleri birleştiren bir ticari markanın, AB ticari marka yasası

nedeniyle reddedilebileceğini veya geçersiz ilan edilebileceğini ve davanın incelenmek üzere Hollanda mahkemelerine geri gönderilebileceğini söyledi.

Bugünkü karardan sonra dava Lahey Bölge Mahkemesine sevk edildi. Yine de, Christian Louboutin bugün yaptığı açıklamada, mahkemenin karnın geçerliliğini oldukça hızlı bir şekilde teyit etmesini beklediğini söyledi.

Marka, “Bir kadının yüksek topuk ayakkabısının tabanına uygulanan kırmızı renk, Maison Christian Louboutin‘in uzun yıllardır sürdürdüğü gibi bir konum işareti” dedi.

Louboutin, ABD’deki ticari marka davalarında galip gelirken, tasarımcı 2012 yılında YSL’ye ticari marka ihlali nedeniyle dava açtı,  marka ile ilgili  diğer bölgelerde değişik kararlar alındı.

2017 yılının Şubat ayında, İsviçre mahkemeleri lüks etiketinin, topuklularının estetik bir unsur olduğunu belirterek, nihai markasını geri çevirdi. Mahkemeler ayrıca, markanın Çin, Avustralya ve Rusya dahil olmak üzere diğer pazarlardaki ticari marka statüsüne yönelik savaşı kazandığı gerçeğinin, ayakkabıların İsviçre’de aynı statüyü alması anlamına gelmediğini belirtti.

Aralık ayında, Louboutin, Hindistan’daki kırmızı-taban markasını ihlal ettiği gerekçesiyle, neredeyse 10 lak rupi (156.078 $) tazminat ödemesi ve iki ayakkabı bayisine (Kamal Family Footwear ve Adra Steps) karşı daimi bir ihtiyati tedbir aldı.

Christian Louboutin COO ve GM Alexis Mourot, WWD’ye, bugünün AB kararının, tüm Avrupa için markanın kaydını doğruladığını söyledi.

Mourot ,“Karar çok kısa, ki bu çok nadir ve çok açık” dedi. “Bu marka için tam bir zafer.” Dedi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

52 Comments