AB: İkinci Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Çok Kriz Aynı Anda Yaşanıyor!

Kristalina-Georgieva Avrupa Komisyonu’nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva, dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en çok sayıda krizi aynı anda yaşadığını söyledi ve uluslararası topluma çatışmaları önleme çağrısında bulundu.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta konuşan Georgieva, ‘Bugün dünyadaki krizlerin izleri İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük haline gelmiş durumda ve bunun sebebi de gereken adımların, artık çok geç olduktan sonra atılıyor olması’ dedi.

Çatışmaların önlenmesi ve çözülmesi için gereken adımların zamanında atılması gerektiğini belirten Georgieva, ‘Aksi takdirde çatışmalardan kaynaklanan insani krizlerin sonuçlarıyla baş edemeyeceğiz’ dedi.

Georgieva, 2000 yılında 2 milyar dolar harcarken bu yıl sonunda 17-18 milyar dolar harcaması beklenen dünyanın artık insani yardımlara daha fazla kaynak ayırdığını, ancak bu yıl öldürülen, kaçırılan ya da yaralanan insani yardım çalışanı sayısının 450’ye vardığını ve önümüzdeki yıl bu sayının yeni bir rekor kırmasından endişe ettiklerini söyledi.

Komisyon üyesi, ‘İhtiyaçlarımzı karşılayamıyoruz. Para artmadığından, insanlar hayatını riske atmadığından değil; ihtiyaçlar baş etme gücümüzden çok daha hızlı arttığından. Dünya yönetimleri krizlerin önlenmesi ve çözülmesine daha fazla yoğunlaşmadığı takdirde, daha hızlı ilerleme kaydedebileceğimizden emin değilim’ dedi.

Irak ve Suriye’deki insani durumun son aylarda hızla kötüye gittiğini belirten Georgieva, hava saldırılarının daha çok kişinin yerinden olmasına yol açıp açmayacağını söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Georgieva, çihatçı militanların kontrolündeki bölgelerde yerinden olan ve neredeyse hiç yardım alamayan yaklaşık 500 bin kişi bulunduğunu tahmin ettiklerini belirtti

34 Comments

Leave a Comment