AB Kimin İçin Bölücü Dedi?

lkjjAvrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “IŞİD bizi bölmeye çalışıyor” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen AB Dışişleri Konseyi toplantısı öncesi medyaya konuşan Mogherini, gündemlerinde IŞİD’le mücadelenin olduğunu belirtti.

Suriye konusunu değerlendireceklerini ifade eden Yüksek Temsilci, Suriye’deki muhalif grupları biraraya getirerek “siyasi geçiş süreci”ni başlatmaya katkı vermeye hazır olduğklarını belirtti.

IŞİD’in herkes için bir tehdit olduğunu ve Paris’te gerçekleştirilen saldırıların sadece Fransa’ya karşı yapılmadığını vurgulayarak, şunları ekledi:

“Bu, sadece Avrupa’ya yapılan bir saldırı değil. Bu, medeniyete karşı yapılan bir saldırı. O nedenle, bu tehdit karşısında veri paylaşımımızı, siyasi gündemimizi, diplomatik, ekonomik ve askeri güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor.”

Mogherini, “IŞİD’i yenmemiz gerekiyor. Vermemiz gereken önemli mesaj ise onlar bizi bölmeye çalışıyor ama biz biraraya geldik. Daha fazla birlik ve beraberlik içerisindeyiz” dedi.

17 Comments