AB Merkez Bankazı Faizleri İndirecek mi?

European-Central-BankAvrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bugün Frankfurt’ta gerçekleştireceği toplantıda, faiz oranlarında değişikliğe gidip gitmeyeceği ve devlet tahvili satın alımını da kapsayan bir nicel genişleme programı konusunda yeni bir adım atıp atmayacağı Euro bölgesinin tedirgin olduğu bu günlerde daha da çok konuşuluyor. Ayrıca, bölgede düşük enflasyonla uzun süredir mücadele eden AMB Başkanı Mario Draghi’nin deflasyon risklerine karşı alacağı olası yeni tedbirler de merakla izleniyor.

CNBC-e’nin haberine göre, analistler, bankanın faiz oranlarında yeni bir kesintiye gitmeyeceğine ancak, yarınki toplantıda devlet tahvili alımını kapsayan nicel genişleme programı açıklayabileceğine işaret etti. ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, bankadan yeni bir faiz hamlesi beklemediklerini ifade ederek, “Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. AMB zaten faiz oranları döngüsünde en düşük noktaya ulaşıldığını çeşitli vesilelerle de vurguladı” dedi.

AMB’nin devlet tahvili alımı programını açıklamasının “yakın bir kesinlik” haline geldiğini dile getiren Houte, “Ancak, ayrıntılar üzerine hala bazı tartışmalar mevcut. Bankanın devlet tahvili alımında belirli bir miktar açıklamasını beklemiyoruz ama bilanço büyüklüğünü yüzde 50 artırarak 2012 seviyesine getirecek kadar satın alacağı konusunda teminat verebilir” dedi. Daha büyük bilançonun sonuç olarak daha fazla enflasyona sebep olacağına işaret eden Houte, ayrıca bunun avro kurunu da zayıflatacağını, bu durumun uygulamada bankanın 500-700 milyar Euro’luk devlet tahvili satın almak zorunda olduğu anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Berenberg Kıdemli Ekonomisti Dr. Christian Schulz ise eylül ayından bu yana düşen petrol fiyatları sebebiyle, Euro Bölgesi’nde enflasyonun eksiye döndüğünü söyledi. Bölgedeki uzun süreli düşük enflasyona karşın bir deflasyonist sarmal öngörmediklerini ifade eden Schulz, toplantıda AMB’nin devlet tahvili alım programını açıklamasını beklediklerini aktardı. Schulz, “AMB’nin yüzde 60 olasılıkla 2 yıl içerisinde 700 milyar avroluk devlet ve şirket tahvili satın alma programını duyuracağını düşünüyoruz. Eğer banka önemli ölçüde daha küçük bir program açıklarsa, başkan Draghi bu kararın nihai karar olmadığını ve eğer enflasyon beklentiler seviyesine gelmezse miktarın artabileceğini vurgulayabilir” diye konuştu.

IHS Global Insight Avrupa ve İngiltere Başekonomisti Howard Archer da AMB’nin toplantıda büyük ihtimalle parasal genişleme kararını açıklayacağını belirterek, AMB’nin en sonunda parasal genişlemeye hazır hale geldiğini dile getirdi. “Asıl soru, ‘AMB parasal genişlemeye gidecek mi?’ değil, ‘AMB nasıl bir parasal genişleme yoluna gidecek” diyen Archer, AMB’nin sınır tanımayan bir parasal genişleme politikası uygulamayacağını aktardı.

Parasal genişlemenin potansiyel etkisinin az olabileceğini, bu durumda AMB’nin politikası hakkında bir takım soru işaretleri olabileceğini dile getiren Archer, düşük enflasyon oranı, düşük büyüme ve özellikle küçük şirketler için sıkı kredi koşullarından dolayı parasal genişleme konusunda AMB’nin üzerinde uzun zamandan bu yana baskı olduğuna işaret etti. Euro Bölgesi’nde tahvil faizlerinin zaten düşük olduğunu, parasal genişlemenin ne kadar etki oluşturabileceği konusunda tereddütler bulunduğunu yineleyen Archer, Almanya’nın parasal genişlemeye karşı olduğunu, herhangi bir kayıpta Almanya’nın yardım etmeyeceğini savundu.

Parasal genişlemenin AMB için risk oluşturabileceğini de vurgulayan Archer, AMB’nin tahvil alımı konusunda çeşitli seçenekleri düşündüğünü, 500 milyar avroluk alımın söz konusu olduğunu dile getirdi. Capital Economics Kıdemli Piyasa Ekonomisti John Higgins ise tahvil alımının 500 milyar avrodan az olması durumunda Euro Bölgesi’ndeki devlet tahvillerinin fazla desteklenemeyeceğini aktardı. Parasal genişlemenin Euro Bölgesi’ndeki borsalara olumlu etkisinin sınırlı olabileceğini, etkinin avrodan gelecek tepkilere bağlı olacağını dile getiren Higgins, avronun dolar karşısında baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi.

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası yarın yapacağı toplantıda yeni bir faiz indirimine gitmeyip, parasal genişleme programını duyuracağı görüşünde birleşti. AMB’nin 700 milyar euroluk devlet tahvili satın alacağına inanılıyor.

144 Comments