AB Ne Demek İstedi?

kittiAvrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Birliği (AB) liderlerine, Brüksel’deki zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “seçim hediyesi vermemeleri” uyarısında bulunarak “Erdoğan’ın tuzağına düşmeyin” dedi.

Hollandalı Avrupa Parlamentosu üyesi, ülkesinde yayımlanan, mülteci pazarlığı nedeniyle Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki şartların yumuşatılmaması gerektiğini vurguladı.

‘ERDOĞAN’A TESLİM OLMAMALIYIZ’

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, AP Türkiye Raportörü Kati Piri Trouw gazetesi için kaleme aldığı “Brüksel, Erdoğan’a rehin olmamalı” başlıklı yazısında, mülteci sorununun “Erdoğan’a teslim olmadan da çözülebileceğini” yazdı.

Brüksel’deki AB zirvesinin bu koşullarda toplandığını belirten Piri, Türkiye’nin mülteci sorununa karşılık AB’ye üyelik koşullarının yumuşatılmasını isteyeceğini belirtti.

Piri bu konudaki görüşünü ise “Üyelik koşullarının yumuşatılması, Türk demokrasinin gerilemesinin sorumlusu olan Erdoğan’a haksızca verilmiş bir ödül olur.” sözleriyle açıkladı.

Hollandalı parlamentere göre, koşulların yumuşatılması, Kürtlere sert müdahale isteyenlere koz verecek. Bu aynı zamanda, 1 Kasım’daki seçimlere Erdoğan ve AKP’nin daha avantajlı girmesine yol açabilir.

Kati Piri, bu nedenle AB’nin özellikle insan hakları ve basın özgürlüğü konusundaki kararlılığından ve eleştirilerinden vazgeçmemesi gerektiğinin altını çizdi.

‘TÜRKİYE’NİN YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ’

Kati Piri, güvenli bölge seçeneğinin, can güvenliği kaygısı taşıyan mültecileri tamamen Avrupa’ya yönlendireceği uyarısında bulundu.

Piri, en iyi çözümün, bölgede Türkiye’nin yükünü azaltacak bir barınma planı olduğunu vurguladı.

Raportör, Ankara’nın maddi yardım ısrarında haklı olduğunu belirtti. Bu konuda AB yönetimini eleştirdi. Türkiye’ye verilmesi öngörülen 1 milyar euronun zaten AB üyelik müzakereleri kapsamında yer aldığını anımsattı. Bunun yerine AB’nin daha iyi bir öneriyle gelmesini istedi.

Hollandalı parlamenter; Türkiye’nin yükünün hafifletilmesini, barınma koşullarının iyileştirilmesini ve oluşturulacak Avrupa Bildirim Merkezi aracılığıyla, Avrupa’ya kabul edilecek mültecilerin seçilmesini önerdi.

Kati Piri’ye göre anlaşmaların sonuç vermesi halinde, Türkiye’ye “politik bir ödül” verilebilir. Bu ödül de, Türk vatandaşlarına kademeli olarak vize kolaylığı getirilmesi olabilir.

Piri, “Bunun için de teknik şartların yerine getirilip getirilmediğine bakılmalı. Böylece Erdoğan’a bir seçim hediyesi vermemiş oluruz” görüşünde.

VİZE SERBESTİSİNİ HIZLANDIRMA KONUSUNDA ANLAŞTIK, AMA…

Öte yandan AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, “Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız” dedi.

1 Comment