AB Yetkililerinden Açıklama: ABD’yle “Savaş”a Hazırız

AB yetkilileri Trump’la görüşmeye 20 milyar dolarlık bir tehditle gidiyor.

Avrupa Birliği yetkilileri, ABD Başkanı Donald Trump ile Çarşamba günü yapacağı görüşmede, eğer ABD araba ithalatına vergi koyarsa, AB’nin de misilleme yaparak, 20 milyar Amerikan dolarlık bir ithalat vergisi  tarifesi uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve ticaret şefi Cecilia Malmstrom, Atlantik’in iki yakasında sektöre zarar verecek ve ticaret gerginliğini önemli ölçüde artıracak olan otomotiv ithalat vergileri konusunda çarşamba günü Washington’da Trump ile görüşecek.

AB yetkilerinin İsveçli gazeteci Dagens Nyheter’a verdiği demeçte, “Bu ziyaretin amacı durumu düzeltmek ve ticaret çatışmasının tırmanmasını önlemek.” Dedi

AB yetkilileri, ABD’nin yeniithalat vergilerinde kararlı olması durumunda,  AB’nin yanıt vermeye hazır olduğunu belirtti.

Trump, sürekli olarak ABD’nin en eski ve en bağlı müttefikleri olan ve “haksız bir ticaret ortağı” olan ve hatta bir “düşman” olarak nitelendirdiği AB’yi yaptığı açıklamalarda  hedef gösterdi. Trump yönetimi ,bu yılki  çelik ve alüminyuma ithalat vergileri uyguladı, AB’de  bir dizi ABD mallarına misilleme yaptı.  Ancak, bu  vergiler yaklaşık 3 milyar dolarlık malları kapsıyordu, kamyon ve otomobil parçalarının ithalatında yüzde 25’lik tarifelerle kıyaslandığında oldukça düşük kaldı.

Trump’ın yaklaşımının görüşmelerde ne olacağının net olmadığı yorumları yapılıyor. Çünkü başkan Trump geçtiğimiz hafta bu konuda bir çok çelişkili tweet attı.

AB’nin bütçe sorumlusu Guenther Oettinger, AB’nin tüm ürünler için tüm vergi tarifeleri düşürmeyi ve yeniden yapılandırmayı tartışmaya hazır olduğunu söyledi.

Oettinger Alman yayın organı Deutschlandfunk’a yaptığı açıklamada, “Ticaret anlaşmazlığını bir ticaret savaşına tırmandırmak istemiyoruz” dedi. “İyi argümanlarımız var, net sayılar ve fikirlerimiz var.”

Otomobil tarifeleri, endüstrinin devasa olduğu ve uzun bir süre savaş sonrası servetin sembolü olduğu Almanya için özellikle acı bir durum olduğu belirtiliyor.

Bu yeni ithalat vergisi tarifelerine sadece Avrupalılar değil, aynı zamanda Amerikan şirketleri de karşı çıkıyor.  Amerikalı üreticilerin otomobil yapımında aldıkları ve kullandıkları birçok  ürünün maliyetini artıracağı ve bunun ABD’li tüketiciler için arabaları daha pahalı hale getireceği belirtiliyor.

Avrupalı ​​şirketlerin yılda yaklaşık 3 milyon araba ürettiği ve ABD’deki üretimin dörtte birinden fazlasına sahip oldukları açıklandı.

ABD yapımı arabaların en büyük ihracatçısı, ise bir Alman firması olan ve , Güney Carolina, Spartanburg’daki fabrikası bulunan  BMW firması.

Alman otomotiv endüstrisi tarafından sağlanan rakamlara göre, Alman üreticiler ve malzemeleri yaklaşık 300 fabrikasında 118.000’den fazla insan istihdam ediyor ve ABD’de yılda 800.000’den fazla araç üretiyor , üretilen otomobillerin yarısından fazlası ise ihraç ediliyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

2 Comments