ABD Artık Esad Yerine IŞİD’in Suçlarını Araştıracak!

image1390342516-21000-photo1-0_s660x390ABD Dışişleri Bakanlığı, “Suriye rejiminin suçlarını” araştıran bir örgüte yıllık olarak verdiği 500 bin doları artık vermeyeceğini söyledi. Oysa bu örgüt, kendisini “kar amacı gütmeyen kuruluş” olarak tanımlıyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Suriye’de “Esad rejiminin suçlarını” araştıran bir sivil toplum örgütünü fonlamayı kestiği öğrenildi.

Foreign Policy’nin haberine göre, Uluslararası Adalet ve Hesap Verilebilirlik Komisyonu (CIJA) isimli örgüt, terk edilmiş ordu karargahlarında, hapishanelerde ve hükümet tesislerinde bulunan belgeleri ele geçirerek, Suriye yönetiminin 2011’de başlayan savaş boyunca işlediği “suçları” ortaya çıkartıyordu.

Kararın, Obama yönetiminin “suç araştırma” fonlarını Suriye’den Irak’a kaydırması nedeniyle alındığı belirtildi. ABD, artık IŞİD’in Irak’ta işlediği suçları araştıracak.

ABD Dışişleri, CIJA’ya “Suriye yönetiminin suçlarını” araştırması için son 2 yılda 1 milyon dolar verdi.

Örgütün sözcüsü Nerma Jelacic, Dışişleri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, suç araştırmalarının 2015 yılında öncelikleri olmadığını yetkililerin kendilerine bildirdiğini açıkladı.

Jelacic, Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin de eski sözcülerinden.

CIJA’nın, ABD haricinde İngiltere, İsviçre, Almanya, Norveç ve Danimarka tarafından da fonlandığı, örgütün yılda 5 milyon dolar gelir elde ettiği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanlığı, 2012 yılında Suriye Adalet ve Hesap Verilebilirlik Komisyonu’nun (SJAC) kuruluşuna 1,25 milyon dolarla katkıda bulundu.

Örgüt ise kendini “sivil toplum kuruluşu” ve “kar amacı gütmeyen örgüt” olarak tanımlıyor.

9 Comments