ABD, Avrupa’dan Rusya’ya Karşı Silahlanmasını İstiyor

euABD’nin, Rusya’nın artan etkisine karşı Avrupa ülkelerini savunma harcamalarını artırmaya ikna etmek için büyük çaba sarf ettiği belirtiliyor.

Danimarka’da yayımlanan Berlingske gazetesinin haberine göre, ABD ‘Rusya’nın artan saldırganlığına ve tehdidine’ askeri yanıt verilmesi gerektiğini düşünüyor.
ABD’nin Avrupa ülkelerine baskısı, önümüzdeki temmuz ayında Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılacak NATO zirvesi nedeniyle arttı. Diplomatik cephede de artan hareketlilik gözlemleniyor.
ABD’nin Kopenhag Büyükelçisi Rufus Gifford, “Sanırım, Danimarka hükümeti, ABD büyükelçisi olarak benim Danimarka’nın askeri bütesine ilişkin fikrimi biliyor. Uzun bir dönem boyunca, Avrupa ülkelerinin savunma harcamalarını nasıl kıstığını izledik. Ancak şimdi yeni yatırımların zamanı geldi. Bu, temmuzdaki Varşova zirvesinde çok önemli bir konu haline gelecek” diye konuştu.

 
ABD, Avrupa ülkelerine askeri bütçelerini 4 kat artırmayı teklif ediyor. Washington, bu girişime 2017 yılında 3,4 milyar dolar yatıracak. Bunun iki nedeni var. Birincisi, ABD yönetimine göre Rusya, Avrupa güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturuyor. İkincisi, yeni yatırımların ve eski silahları değiştirmenin zamanı geldiğini göstermek lazım.
Rufus Gifford, “Yeni (savunma harcamalarının azaltılması) eğilimine tamamen son verilmeli. Tamamen durdurulmasını kastediyorum. Bu nedenle zirve öncesinde, tüm Avrupa ülkelerinin savunma yatırımlarını artırması konusunda anlaşmak ABD için önemli” dedi.
ABD, zirveden beklentilerini açık şekilde ortaya koyuyor. Görünüşe bakılırsa Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa ve İngiltere bunu anladı ve önümüzdeki yılki askeri bütçelerini artıracaklarını ilan etti. Norveç de böyle bir olasılığı değerlendiriyor.

 

 

2 Comments

  • 대구출장안마 Reply

    25 January 2021 at 03:37

    Good site you have here.. It챠s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!

  • 울산출장마사지 Reply

    25 January 2021 at 06:57

    Hi there! I could have sworn I챠ve visited this site before but after going through a few of the articles I realized it챠s new to me. Nonetheless, I챠m certainly happy I stumbled upon it and I챠ll be book-marking it and checking back frequently!

Leave a Comment