Trump Çin’e Baskıyı Artırdı, 100 Milyar Dolar

ABD  Başkan Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’li ticaret yetkililerine,

Çin’e uygulanan 1oo milyar dolarlık ilave tarifeleri dikkate almalarını ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında halihazırda ısınan ticaret anlaşmazlığını körüklemeleri talimatını verdiğini söyledi.

Trump, yaptığı açıklamada, Çin mallarına uygulanan 50 milyar dolarlık tarife dahil, daha önceki ABD ticaret hareketlerine karşı “Çin’in haksız misillemesinin ışığında” daha fazla tarifenin dikkate alındığını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisinin Çin’in “Amerika’nın fikri mülkiyet haklarını haksız bir şekilde elde etme pratikleriyle tekrar tekrar uğraştığını” belirlediğini ekledi. ABD hisse senedi endeksi futures, Trump’ın son konuşmasına tepki olarak düştü.

Finansal piyasalar, Washington ve Pekin arasındaki artan ticaret gerginlikleri korkusuna yanıt olarak son bir kaç gündür ağır bir şekilde sarsıldı.  Trump, “Kötü davranışlarını düzeltmek yerine, Çin , çiftçilerimize ve üreticilerimize zarar vermeyi tercih etti.”Dedi.  Tarifeler, ABD fikri mülkiyetini Çinli şirketlere devretmeyi amaçlayan Çin hükümet politikalarındaki değişiklikleri zorlamayı amaçlıyor. 

Çin’in fikri mülkiyet haklarını, Çin’in inkar ettiği teknoloji transferleri olmaksızın müzakere edilemeyen ortak girişim şartlarıyla sistematik olarak yanlış tanımlamaya çalıştıklarını iddia eden USTR’nin “Kısım 301” soruşturması. Tarifeler, iki ülkenin küresel büyümeyi ezecek bir ticaret savaşına dönüşeceği endişesi yaşandı. Trump yönetimi bu hafta yaklaşık 1.300 Çin sanayi ve diğer ürünlerde yüzde 25’lik tarifeler önerdi.

Çin, soya fasulyesi, uçaklar, otomobiller, sığır eti ve kimyasallar dahil olmak üzere Amerikan ithalatında benzer görevlerin bir listesi ile geri çekildi. Misilleme tarifeleri, Batı ve Ortabatı eyaletlerinden  ABD’li çiftçi ihracatçılarında büyük bir endişe yarattı.

363 Comments