ABD Başkan Yardımcısı Türkiye’ye Geliyor Ziyaretin Amacı Ne?

biden17n-2-webABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın üç günlük Türkiye ziyareti Cuma günü başlıyor. Bu, Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la, Türkiye’yi yabancı savaşçıların Suriye’ye girişine izin vererek IŞİD’e yardım ettiği suçlamasından bulunmasından bu yana yapacağı ilk görüşme olacak.

Erdoğan Biden’ın sözleri nedeniyle özür dilediğini açıklamıştı. Ancak bundan birkaç gün sonra Biden bunu reddetmişti.
Biden’ın Cuma günü İstanbul’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi, Cumartesi günü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la öğle yemeği yemesi planlanıyor. ABD, Türkiye’nin IŞİD’le mücadele için hava üslerinin kullanılmasına izin vermesini istiyor. Türkiye ise koalisyonun amacına Esat’ın devrilmesinin eklenmemesi durumunda bunun mümkün olmadığını belirtiyor. Ancak, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD’nin herhangi bir politika değişikliğine gitmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Dempsey açıklamasında kendisine verilen görevin IŞİD’le mücadele olduğunu, amacın Suriye hükümetini devirmek olmadığını söyledi.
Uzmanlar, iki tarafın Türkiye’de sayıları hızla artan Suriyeli ve Iraklı mülteciler konusunda anlaşma sağlama olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor. Daha zor bir tartışma noktası Türkiye’nin IŞİD’le mücadele edecek güçleri eğitmesi konusu. Ankara bu güçlerin Esat’ın ordusuna karşı kullanılmasını istiyor.

Biden’ın Pazar günü Washington’a dönmeden önce, Türkiye’de Rum Ortodoks Kilisesi’nin başı olan Patrik Bartolomeu ile de görüşmesi planlanıyor.

13 Comments