“ABD Başkanı İçin Böyle Aşağılayıcı Bir Açıklama Yapsam Kovulurdum”

dimmKremlin, ABD’li bazı yetkililerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “yolsuzluğa karıştığı” iddialarına ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama beklediğini duyurdu.Rusya’nın başkenti Moskova’da açıklama yapan Putin’in Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, söz konusu iddiaların gerek uluslararası ilişkiler gerekse de Rusya-ABD ikili ilişkileri bakımından “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Peskov, “Bu açıklamayı çirkin ve aşağılayıcı görüyoruz. Bu konuda Washington yönetiminden açıklama bekliyoruz” dedi.

Kremlin sözcüsü Peskov, ABD’nin bu yöndeki açıklamalarının Rusya’da 2018’de düzenlenecek başkanlık seçimine yönelik olduğunu savunarak, “Ben ABD Başkanı için böyle aşağılayıcı bir açıklama yapsaydım işimden kovulurdum” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubin’in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yolsuzluğa karıştığı yönündeki sözlerine ilişkin konuşmuştu.

Toner, “Genel olarak konuşmam gerekirse Rus hükümetinin yolsuzluğu hakkındaki düşüncelerimiz çok iyi bilinmektedir. Rus hükümetinin birçok mertebesinde yolsuzluk olduğu yönündeki kaygılarımız devam etmektedir” demişti.

9 Comments