ABD Dışişleri Bakanı Kerry’den IŞİD’e Karşı Koalisyon Gezisi!

John_Kerry__Ukrain_2843912bABD Dışişleri Bakanı John Kerry Irak’taki durumu ve IŞİD militanlarının bölgede yarattığı tehditi görüşmek üzere Ortadoğu’ya gidiyor.

Kerry gezisi sırasında Ürdün ve Suudi Arabistan’lı yetkililerle görüşecek ve diğer müttefik ülkelerle de danışmalarda bulunacak.

Kerry Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada IŞİD ile savaşmak ve yenilgiye uğratmak için mümkün olan en geniş koalisyonu kurmaya çalıştığını belirtti.

Bölge ülkelerinin katkılarının farklı olacağını vurgulayan Kerry bir diğer destek şeklinin IŞİD’in mali kaynaklarını kesme, yabancı cihatçı akışını önleme ve karşı propaganda düzenleme olacağını söyledi.

Kerry ayrıca Irak parlamentosunun yeri birlik hükümetini onaylamasını da övdü, bunu ülke ve Amerika’nın IŞİD militanlarıyla mücadele çabaları açısından bir dönüm noktası olarak tanımladı.

Başkan Barack Obama Çarşamba akşami Amerikan halkına hitaben bir konuşma yaparak IŞİD stratejisini açıklayacak. Obama’nın konuşmasında Kerry’nin sözünü ettiği yıllar sürecek bir küresel koalisyon kurma çabalarına da yer vermesi bekleniyor.

2 Comments

  • zortilo nrel Reply

    07 February 2021 at 13:22

    Good info and straight to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you people have any thoughts on where to get some professional writers? Thank you 🙂

  • zortilonrel Reply

    21 March 2021 at 23:07

    Thank you for sharing with us, I conceive this website truly stands out : D.

Leave a Comment