ABD Dışişleri Bakanı: Türkiye İşbirliği İçinde Çalışmaya Devam Etme Niyetinde Olduğumuz Bir NATO Ortağı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cumartesi günü yaptığı açıklamada, iki tarafın yapıcı olduğu söylenen Singapur‘daki Türk meslektaşıyla yaptığı görüşme sonrasında, Türkiye ‘de gözaltına alınan Amerikalıların “önümüzdeki günlerde” serbest bırakılmasını umduğunu söyledi.

Washington, bu hafta başlarında terörle mücadelede Türkiye ‘de yargılanmak üzere görev yapan ABD’li bir papaz olan Andrew Brunson’ un davası üzerine iki Türk bakanına yaptırım uyguladı. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca Türkiye’de gözaltına alınan üç yerel elçiliğin serbest bırakılmasını istiyor.

ABD Dışişleri Bakanı, Singapur‘da gazetecilere verdiği demeçte. “Dün meslektaşımla yapıcı bir konuşma yaptım. Pastor Brunson’un ABD’ye geri dönmesine izin verilmesinin ve Türkiye tarafından tutulan diğerlerinin de aynı şekilde serbest bırakılmasını söyledim. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde bunun gerçekleşeceğini göreceğiz.” Dedi.

Orunun Türkiye’nin Kuzey Atlantik Anlaşması Teşkilatı (NATO) üyeliğini tehdit edip etmediği sorusu üzerine Pompeo, “Türkiye, ABD’nin işbirliği içinde çalışmaya devam etme niyetinde olduğu bir NATO ortağıdır.” Dedi.

 

 

444 Comments