ABD: Eğit-Donat Kamp Sayısı Artabilir

usABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Amerika’nın Irak’ın Anbar vilayetinde 450 askerin görev yapacağı yeni bir askeri eğitim kampı kurmayı planladığını açıkladı.

Dempsey ayrıca, Amerika’nın Irak ordusunu daha hızlı ve etkili bir şekilde eğitip donatabilmesi için kamp sayısını artıracağını söyledi.

İtalya’nın Napoli şehrinde gazetecilere, yeni kampın “düşünülen seçeneklerden biri” olduğunu söyleyen Genelkurmay Başkanı, Amerikalı komutanlarla görüşme yapıyor.

IŞİD militanlarının geçtiğimiz ay ele geçirdiği Ramadi yakınlarındaki Takkadum’da kurulacak askeri üssün yanı sıra, Amerika diğer bölgelerde de eğitim kampı kurmak için incelemelerde bulunuyor.

ABD Genelkurmay’ı, Anbar vilayetinde başka bir üs kurmayı planlamadıklarını ancak Irak’ın ikinci büyük şehri olan Musul üzerinden Bağdat’a uzanacak bir koridor oluşturacak bir kamp kurabileceklerini de bildiriyor.

Amerika, Irak’a gönderilecek yeni askeri danışmanların altı ile sekiz hafta içinde yola çıkacağını açıkladı. Geçtiğimiz Eylül ayından, Amerika öncülüğündeki koalisyon güçleri Irak ve Suriye’deki IŞİD hedeflerine 4 bin 400 hava saldırısı düzenledi. Başkan Obama, Amerikan askerlerinin Irak’ta herhangi bir kara harekatı düzenlemeyeceğini açıklamıştı.

Takkadum’da, Amerikalı askeri danışmanlar Irak’ın sekizinci kolordusunu ‘hızlı ve aktif asker sevkiyatı taktikleri’nin yanı sıra lojistik ve istihbarat konularında eğitiyor. Pentagon sözcüzü Albay Steve Warren, özellikle Anbar vilayetindeki Sünni milisleri IŞİD’e karşı yürütülen savaşta, Irak hükümeti saflarında yer almalarını sağlamaya da çalıştıklarını söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yeni eğitmenlerin gönderilmesi ve eğitim kamplarının açılması planına, Haydar El Abadi’nin yapılan görüşmelerde Başkan Obama’dan yardım istemesi sonucunda varıldı.

Irak’a gidecek yeni personel, zaten Irak güçlerine eğitim ve danışmanlık veren 3 bin 100 Amerikan askerine katılacak. Amerikalı askerlerin hiçbiri kara operasyonlarında görev almıyor.

Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, “Başkan Obama’nın da birçok kere ifade ettiği gibi, IŞİD’in işgal ettiği toprakları geri alıp koruyabilmek için üretilen çözümler yerel olmak zorunda. Amerikan ordusu bunu Iraklılar için yapamaz” dedi. Rhodes ayrıca, “açıkcası, Iraklılar da yapılan operasyonları bizzat kendileri yürütmek istiyor” dedi.

RAND Corporation’da üst düzey siyaset bilimci ve eski Ordu subayı Rick Brennan, yeni çabanın doğru yönde atıldığını söylerken, Obama’nın ulaşmak istediği hedefe varmak için yeterince güçlerinin bulunmadığını savundu.

Brennan, “Irak planlarını yürütenlere sorduğunuzda 3 bin 500 askeri danışman ve eğitmenin, yürütülmek istenen operasyonlar için yetersiz olduğunu söyleyeceklerdir. IŞİD’i zayıflatıp yok edebilmek için Iraklılara dahası bölgedeki ortaklarımıza yardım etmek için, daha fazla personele ihtiyaç var” dedi.

Brennan ayrıca, Irak ordusuna danışmanlık vermenin, Irak dışında Suriye ve hatta Libya’da varlığını sürdüren IŞİD’in durdurmak için yeterli olmayacağını savundu.

Brennan’a göre, Irak dışında daha çok bölgesel hatta küresel bir tehdit haline dönen IŞİD’e karşı Amerika’nın kısa veya uzun vadeli kapsamlı bir stratejisi bulunmuyor.

1 Comment