ABD En Çok Hangi İki Ülkenin İşbirliği yapmasından Korkuyor?

hhhh‘Gölge CIA’ diye de tabir edilen ABD’li düşünce kuruluşu Stratfor’un Başkanı Friedman, ABD hükümetinin başlıca hedefinin Rus-Alman ittifakını engellemek olduğunu’ söyledi. Böylece Friedman, bu düşüncesini ilk kez açıkça dile getirilmiş oldu.

Stratfor Başkanı George Friedman, Chicago’da katıldığı uluslararası ilişkiler konulu bir konferansta, ABD’nin yıllardan beri en çok neden korktuğunu açıkladı: Almanya’nın teknolojisi ve sermayesinin Rusya’nın doğal kaynakları ile birleşmesiyle oluşabilecek bir ittifak. Friedman, Washington’ın bu olası ittifaktan korkmasının nedeni konusunda ise ‘ABD’nin, hegemonyasını sarsabilecek alternatif bir dünya gücünün doğuşundan endişe duymasını’ işaret etti.

Böylesi bir ittifakla gerçek anlamda iki kutuplu bir dünya oluşabileceğini savunan Friedman, ABD’nin bunun önüne geçmek için Rusya ve Almanya’yı zayıf düşürecek bir strateji izlediğini’ belirtti. Nitekim Friedman’a göre, Obama yönetiminin ‘Ukrayna’da yaptıklarını ve hem Rusya hem de Almanya’nın canını acıtan yaptırımlarını bu bağlamda ele alıp anlamlandırmak mümkün.
ABD’nin Rusya’yı jeopolitik anlamda ‘geride tutup küçük düşürmek’ ve Moskova’nın etki alanını daraltmak için on yıllardır mümkün kkkkolan her şeyi yaptığını ifade eden Friedman, ”ABD, Rusya ile Avrupa arasında görünmez bir sınır oluşturmak için Rusya’nın çevresine bir nevi ‘güvenlik kordonu’ örüyor.

Bu bağlamda Kiev’deki etkisini de genişletmesi gerekiyor” dedi.
Diğer taraftan Rusya’nın da kendi sınırında tampon bölgeye sahip olması gerektiğini, bunun da tarafsız statülü bir Ukrayna’yla mümkün olabileceğini belirten Friedman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batılı güçler Kiev’e hakim olursa, o zaman Moskova’yla aralarında gerçek anlamda 500 kilometrelik bir mesafe kalacak. Ukrayna’nın statüsü Moskova için bu nedenle bir prensip meselesi ve aynı zaman da ülkenin güvenliği önündeki potansiyel bir tehdit.”

Friedman sözlerinin sonunda ise, ABD’nin Rus-Alman ittifakını ‘sonsuza dek engelleyemeceğini’ dile getirdi.

4 Comments