ABD Füze Kruvazörü Neden Karadeniz’de?

USS-Vella-Gulf-missile-cruiserABD Deniz Kuvvetleri Basın Danışmanlığı tarafından yapılan açıklamada, Amerikan füze kruvazörü Vella Gulf’un perşembe günü Karadeniz sularına girdiği belirtildi.

Amerika Deniz Kuvvetleri’nin konu ile ilgili açıklamasında “Kruvazörün Karadeniz sularına girme amacı bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasıdır. Vella Gulf kruvazörünün misyonu ortak hedeflerin yerine getirilmesi çalışmalarında operasyonel işbirliğini daha iyi hale getirmek, ayrıca NATO müttefikleri ve bölgedeki ortaklarının kollektif güvenliğini güçlendirmeye yönelik Amerika’ya bağlılığın gösterilmesidir” ifadelerine yer verildi.
Montrö Anlaşması’na göre, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin askeri gemileri Karadeniz’de en fazla 21 gün kalabiliyor. Karadeniz ülkesi olmayan askeri gemilerin toplam tonajının ise 30 bin tonu geçmemesi gerekiyor. Daha önce bu yıl Amerikan fırkateyni USS Taylor Karadeniz’de kalma limitini 11 gün aşarak Montrö Anlaşması’nı ihlal etmişti.
Rus uzmanlar NATO gemilerinin Karadeniz’de kalmasını “sinirler üzerinde oynama” olarak adlandırıyorlar. Rusya Filo Desteği Hareketi Başkanı Mihail Nenaşev Ria Novosti’ye konu ile ilgili görüşlerini belirterek, “NATO ülkeleri gemilerinin Karadeniz’de bulunmaları Rusya’ya yönelik saldırgan baskının devamıdır” dedi.

9 Comments