ABD Genel Kurmay Başkanı: “Korkarım Kobane Düşecek!

Martin-DempseyABD Genelkurmay Başkanı’ndan, dün Tayyip Erdoğan’ın yaptığı “Koban’e düştü düşecek” açıklamasının benzeri geldi. Dempsey, bir televizyon kanalına verdiği röportajda “Korkarım ki Kobanê düşecek” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey ABC News’ten Marta Raddaz’a verdiği demeçte Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kısa sürede Kobane’yi ele geçirebileceğini söyledi. IŞİD militanlarının kentin dışına yüklendiğini belirten Dempsey, Kobani’deki gelişmelerle ilgili Türkiyeli mevkidaşı Orgenral Necdet Özel ile konuştuğunu söyledi.

Türkiye’nin sınırın kendi tarafına IŞİD’in geçişini önlemek için güç yerleştirdiğini belirten Dempsey, “IŞİD bunu yapmayacak kadar akıllıdır” dedi.

Martin Dempsey, IŞİD’in kısa sürede Kobane’yi alabileceğini ifade ederek, “Korkarım ki Kobani düşecek” diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı, IŞİD’in Kobani’yi Kürtlerden alması halinde Suriye’nin kuzey sınırının büyük bölümünü kontrol edeceğini kaydetti.

ABD’nin, IŞİD güçlerini Kobani’den püskürtmek için hava saldırısı düzenlediğini belirten Dempsey, yaptıkları saldırıların sınırlı etkisinin olduğunu savunarak, “IŞİD, düşmanını öğreniyor ve nasıl manevra yapılacağını ve nüfusu nasıl kullanacağını ve gizleneceğini biliyor” dedi.

IŞİD savaşçılarını havadan vurmanın gittikçe güç hale geldiğini belirten Dempsey, “Elektronik aletleri kullanma konusunda daha da akıllanıyorlar. Daha önce yaptıkları gibi bayrak sallamıyorlar, büyük konvoylar halinde hareket etmiyorlar. Görünür ve tanımlanabilir karargahlar kurmuyorlar” dedi.

Dempsey, Kobane’nin düşmesi halinde IŞİD’in ‘korkunç zulümler’ yapacağından şüphesi olmadığnı söyledi.

3 Comments