ABD Hürriyet’e Yapılan Saldırılar İçin Ne Dedi?

jjjjABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hürriyet’e yönelik saldırılarla ilgili endişeli olduklarını açıkladı. ABD’nin konuya ilişkin kaygılarını Türkiye’ye iletip iletmediği yönündeki soruya John Kirby, “Bizim görüşümüze göre kendi anayasalarındaki kendi temel değerleriyle örtüşmeyen, gerçekleştirdikleri eylemler var” yanıtını verirken, “Türkiye’yi medya özgürlüklerine saygı göstermeye ve Türk Anayasası’nca sağlanan güvenceleri yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

 
Kirby, Hürriyet Gazetesi’ne yönelik saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’yi medya özgürlüklerine saygı göstermeye ve Türk Anayasası’nca sağlanan güvenceleri yerine getirmeye davet ediyoruz. Bunlar her sağlıklı demokrasinin çok önemli unsurlarıdır. Hürriyet Gazetesi’ne yönelik protestonun Adalet ve Kalkınma Partisi üyeleri tarafından teşvik edildiği yönündeki haberlerden endişeliyim. Seçilmiş yetkililer, medya kuruluşlarına karşı şiddeti teşvik eden bir görüntü vermemeleri konusunda dikkatli olmak zorundadırlar.”

 
Kirby, Türkiye’deki yabancı gazetecilerin son günlerde üst üste gözaltına alınmalarıyla ilgili ABD’nin Türkiye’deki basın özgürlüğüne müdahalede artan biçimde endişe duyup duymadığı konusunda ise şunları söyledi: “Bizim tüm dünyadaki basın özgürlüğü konusunda endişelerimiz var ve Hürriyet’e yönelik en son olayla ilgili de kaygılarımızı dile getirdik. Türk demokrasisinin kalitesi bizim için önemlidir. Türk yetkililerinin Türkiye’nin temel değerlerini, demokratik kurumları ve evrensel ölçüde tanınan temel özgürlükleri muhafaza etmelerini umarız. Bu da tüm dünyada dile getirdiğimiz bir noktadır. Böyle de yapmaya dervam edeceğiz.”

 
Kirby, basın toplantısında gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen son uygulamalar ışığında Türkiye’de demokrasinin hangi seviyede olduğuna dair bir yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik saldırılar konusunda Türk Hükümeti’ne kaygılarını açıklayıp açıklamadıkları yönündeki soruya cevap verirken “Bizim görüşümüze göre kendi anayasalarındaki kendi temel değerleriyle örtüşmeyen, gerçekleştirdikleri eylemler var” dedi.

 

 

23 Comments