ABD IŞİD İçin Koalisyon Kuruyor Türkiye’de Var!

Who is Isis?The New York Times gazetesinin haberine göre Washington, İslam Devleti Örgütü militanlarının Irak ve Suriye’de konuşlandığı yerlere saldırılar düzenlemek amacıyla uluslararası koalisyonu oluşturmak için çabalar sarfediyor. ABD’nin koalisyona katılacağını tahmin ettiği ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığı belirtildi.

Bu durumda Ankara ne tutum sergileyebilir? Rusya’nın Sesi muhabirinin bu sorusunu Rus uzmanlar yanıtladılar.
Konuyla ilgili yorum yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGİMO) Orta Doğu Dilleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vladimir Avatkov şunu söyledi:
‘Batı ile ilişkiler konusu Türk yetkilileri için son derecede önemlidir. Türkiye ABD ile müttefik ilişkilerini koruyor, AB üyeliği hedefinden vazgeçmiyor. Türk yetkilileri zaten Amerika’nın himayesi altından çıkmak istemiyor, sadece ortağının gözünde daha önemli konuma sahip olmaya çalışıyormuş gibi görünüyor.
Ayrıca Türkiye son yıllarda savaşta denenmesi gereken çok sayıda yeni silaha sahip oldu. Suriye’de bunu yapmaya fırsat olmadı. Şimdiki durum ise hem böyle denemeler yapmak için hem de Batıyla ilişkileri sürdürme niyetini göstermek için uygun bir fırsat tanıyor’.
Global Politikada Rusya(Russia in Global Affairs) Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve dış politika analisti Fyodor Lukyanov’un bakış açısı farklıdır. Uzman şunu söyledi:
‘Türkiye’nin koalisyona katılacağı ihtimalinin olması Ankara’nın ABD’nin himayesi altından çıkmak istememesinin göstergesi değil bence. Tam tersine Türk yönetimi halihazırda bağımsız dış politika izlemektedir. Ama Türkiye, NATO üyesidir, bunu hiç unutmamak gerekir. İkincisi, Türkiye çeşitli bölgesel anlaşmazlıklar içinde olduğu için bazı durumlarda onun çıkarları Amerika’nın çıkarlarıyla örtüşüyor, bazen de çatışıyor. Bu durum Türk politikasının büsbütün Amerika yanlısı olduğu 20. yüzyıldaki durumdan tamamen farklıdır.
Türkler Irak’ta çatışmalar yaşansın istemiyorlar. Ve Türkiye uluslararası koalisyona katılarak ABD’nin yardımıyla İslam Devleti’ni ortadan kaldırabilir.
Bence bu durumda Türkleri ilgilendiren şey, 5-10 yıl sonra Orta Doğu bölgesindeki jeopolitik durumun üzerinde etki yaratabilmektir. Amerikanın etkisi azalıyor. Ve şimdi bölgesel devletler olan Türkiye, İran, Basra Körfezi monarşileri arasında jeopolitik ve ekonomik üstünlük için rekabet başlıyor. Türkiye bu fırsattan yararlanmaya çalışıyor’.

 

 

 

73 Comments