ABD “İŞID’e Saldırmaktan Uzağız”

120510-D-NI589-432ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, ülkesinin Irak’ta IŞİD’e karşı bir saldırı düzenlemekten şu an uzak olduğunu söyledi. Bununla birlikte, örgütün “ABD anavatanına tehdit oluşturması” halinde askeri müdahale seçeneğinin kenarda tutulduğunu hatırlattı.

Dempsey, dün Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, ABD ordusunun Irak’taki misyonunun açık uçlu olup olmadığı ve süresine dair soru üzerine, “2003 ya da 2006 yılından” farklı olarak şu andaki ABD misyonunun “değerlendirmek, tavsiyelerde bulunmak ve imkanlar sağlamak” için orada bulunduğunu söyledi. ABD’nin IŞİD’le doğrudan savaşma niyetinin olmadığını belirten Dempsey, “Eğer ulusal çıkarlarımız bizi oraya sürükler, IŞİD anavatana bir tehdit haline gelir de ABD Başkanı bizim tavsiyemizle doğrudan eyleme geçmemiz gerektiğine karar getirirse, o noktaya gelebiliriz. Ancak henüz o noktada değiliz” diye konuştu.

Irak için acil ihtiyacın kapsayıcı bir hükümet kurulması ve bunu temel alan siyasi bir çözümün sağlanması olduğunu söyleyen ABD’li Genelkurmay Başkanı, Irak ordusuna ciddi büyüklükte teçhizat ya da kaynak yardımı yapmayacaklarını belirtti. Dempsey, “Bu, elbette bir olasılık, ancak durumun bunu gerektirdiği kanaatinde değilim. Bence durum öncelikle, Irak’taki siyasi sistemin, Iraklı politikacılara hiçbir güvenleri kalmayan ve IŞİD’le ortaklık kuran Sünnileri IŞİD’den ayırmanın bir yolunu bulmasını gerektiriyor” ifadesini kullandı.

“Erbil’de ikinci bir ortak operasyon merkezi açıldı”
Irak güvenlik güçlerinin de başkent Bağdat’ı savunabilecek kabiliyette olduğunu belirten Dempsey, temel eksiğin terör örgütü IŞİD’in ele geçirdiği toprakları tekrar almak için kendi başına taarruza geçebilecek lojistik kapasiteden yoksunluk olduğunu söyledi. Dempsey, Irak ordusunun IŞİD’e karşı “kendi başına” operasyon yapamayacağını savundu.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise şu anda Irak’ta 200 civarında askeri danışmanın bulunduğunu ve ülkenin kuzeyindeki Erbil’de ikinci bir ortak operasyon merkezi açtıklarını söyledi.

Irak’ta halen büyükelçilik ve havaalanında güvenliği sağlama, Iraklı güvenlik güçlerine tavsiyeler verme, güçler ve sahadaki koşullara dair değerlendirmeler hazırlama gibi misyonlara sahip 750’yi aşkın ABD askeri bulunuyor.

 

 

 

 

İsrailli 3 gencin öldürülmesinin ardından sosyal medyadan yapılan “intikam” çağrılar sokağa taştı. Dün bir Filistinli genç öldürülürken, ırkçı Yahudiler “Araplara ölüm” sloganları ile eylem yapıyorlar.
“İsrail halkı intikam istiyor” başlıklı bir grup 24 saat içinde 32 bin beğeniye ulaştı. Beğenenler ve grupta intikam fotoğrafları paylaşanlar arasında, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’da bulunan çok sayıda İsrail askeri de bulunuyor. Askerler mermilerin üzerine “İntikam” yazısı, yazıyor. Bu sayfa daha sonra kapatılsa da, aynı isimle faaliyetine devam eden 3 grup daha acıldı. Bunun üzerine İsrailli savcılar harekete geçti ve İsrail Adalet Bakanlığı bu tür menfi olaylarla mücade için harekete geçip soruşturma başlattığını açıkladı. Soruşturmanın ardından 10 İsrailli asker tutuklanıp cezaevine kondu.İsrail ordusunun internette yer alan ve suç teşkil eden bu tür paylaşımların önüne geçmek için daha sıkı disiplin kurmaya başladığı belirtildi.

:
The organization Honenu is providing legal aid to some of the 10 soldiers imprisoned. “The military is trying to deal with the Internet protest using the wrong incident; it is settling accounts with the wrong soldiers,” said attorney Adi Keidar of Honenu.

“What the combat soldiers posted does not constitute a crime …. These are excellent troops. We call on the military authorities to immediately cancel the disciplinary procecure against them and return them to operational duty as soon as possible.”

19 Comments