ABD: Kobani’nin Düşmesi Büyük Bir Felaket Olmaz”

P7318-23ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, gelecek hafta ABD’li askeri bir heyetin Türkjiye’ye gideceğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yetkililerle ‘ortak bir askeri planlama heyeti’ oluşturacaklarını söyledi.

Ancak askeri planlamanın kapsamında nelerin olacağı detaylandırılmadı. ABD ve Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyonun hedefleri ve izlenecek strateji konusunda üzerinde anlaşma sağlayamadığı bir dizi konu bulunuyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Psaki günlük basın toplantısında “General Allen, IŞİD’in askeri kapasitesinin çökertilmesi ve bölgede yarattığı tehididin bertaraf edilmesi için acil adımların atılması gerektiğini söylüyor. Allen ve Türk yetkililer IŞİD’e karşı askeri mücadelenin bir adım ileri taşınabilmesi için atılması gereken adımları görüştü” dedi.

Psaki yürütülen temasların Kobani’yi de kapsadığını dile getirdi.

Allen’in temaslarının ardından Türkiye ve ABD’nin IŞİD’e karşı mücadele konusunda ikili ilişkileri üst düzeyde devam ettirme kararı aldığı vurgulandı.

Allen’ın bugün de Ankara’daki temaslarına devam etmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Psaki, basın toplantısının soru cevap bölümünde şse Kobani ile ilgili ABD’nin görüşünü aktardı.

“Kobani’nin IŞİD tarafından ele geçirilmesi elbette kötü olur ancak ABD Kobani’nin düşmesinin büyük bir felaket olacağını düşünmüyor. Burada büyük resme baklamlıyız” diyen Psaki, Kobani’nin Türkiye sınırına çok yakın olmasından dolayı çok dikkat çektiğini ifade etti.

Psaki de Kobani’de hava saldırılarının devam ettiğini hatırlatarak “Ayağımızı gaz pedalından çekmiyoruz ancak IŞİD’e karşı genel stratejimizi de düşünmek zorundayız” dedi.

5 Comments

 • 澳洲买车 Reply

  15 January 2021 at 19:20

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-kobaninin-dusmesinin-buyuk-bir-felaket-olacagini-dusunmuyor/ […]

 • Regression Testing Meaning Reply

  16 January 2021 at 10:37

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-kobaninin-dusmesinin-buyuk-bir-felaket-olacagini-dusunmuyor/ […]

 • buy clenbuterol online Reply

  18 January 2021 at 15:25

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-kobaninin-dusmesinin-buyuk-bir-felaket-olacagini-dusunmuyor/ […]

 • Samsung CLP-680DW manuals Reply

  21 January 2021 at 01:33

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-kobaninin-dusmesinin-buyuk-bir-felaket-olacagini-dusunmuyor/ […]

 • bandar 77 Reply

  24 January 2021 at 17:12

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-kobaninin-dusmesinin-buyuk-bir-felaket-olacagini-dusunmuyor/ […]

Leave a Comment