“ABD Kürtler’i Bugün Olduğu Kadar Hiçbir Zaman Desteklemedi”

kkkkkAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Ulus devlet ve devlet olmayan unsurları ayrı ayrı ele alacağız” dedi.

ABD’nin 28’inci başkanı Woodrow Wilson, Osmanlı İmparatorluğu yıkıldığında, “Her millet devlet sahibi olma hakkına sahiptir” demişti. Rûdaw muhabiri, günlük basın brifinginde Wilson’ın sözkonusu ifadesine atıfta bulunarak, John Kirby’ye “ABD, milletlerin özgürlüğü konusunda 100 yıl önce takındığı tavrı koruyor mu?” sorusunu yöneltti.

Sözücü John Kirby, bugün Wlson’ın başkan olmadığını belirterek, şöyle dedi:

“Ben milletlerin kendi kaderini tayin etmesi konusunda felsefi bir tartışmaya girmeyeceğim. Dünyadaki meselelerde, ulus devletten, devleti olmayan unsurlara kadar hepsini ayrı ayrı (münferid olarak) ele alacağız.”

ABD’nin Irak’ın bütünlüğünü desteklediğini dile getiren Kirby, “Bugünkü hareketli dünyada adım atarken esnek olmak ve yeni durumlara ayak uydurmak lazım” ifadesini kullandı.

Ülkesinin bugün olduğu kadar hiçbir zaman Kürtler’i desteklemediği altını çizen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, IŞİD’e karşı savaşta askeri ve siyasi olarak Kürdistan Bölgesi ve Rojava’yı desteklediklerini ifade etti.

1 Comment