ABD Merkaz Bankası Hangi Kararı Almadan Önce Piyasaları Uyaracak

kkkkFED Başkanı Janet Yellen ana faiz oranının Haziran sonuna kadar arttırılmayacağını açıklarken merkez bankasının herhangi bir artıştan önce piyasaları uyaracağını da belirtti.

Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, ülke ekonomisi için hayati öneme sahip ana faiz oranının Haziran sonuna kadar arttırılmayacağını açıkladı.

Yellen, Senato Bankacılık Komisyonunda yaptığı açıklamada FED’in herhangi bir artıştan önce piyasaları uyaracağını da belirtti.

Ekonomik kriz süresince Merkez Bankası, Amerikan ekonomisini canlandırmakiçin hayati önem taşıyan faiz oranlarını rekor seviyede düşürmüştü. Ekonominin tekrar büyümesi ve işsizlik oranının düşmesiyle birçok uzman düşük faize artık gerek kalmadığı görüşünde. Bu nedenle bu uzmanlar, FED’in bu yılın ortasında faizleri tekrar yükseltmeye başlayacağını savunuyordu.

Yellen ise, FED yetkililerinin faizleri artırmada acele etmeyeceğini açıkladı.

FED yüksek istihdam ve fiyatların istikrarlı kalmasını sağlamaya çalışırken enflasyonu Amerikan ekonomisi için sağlıklı olduğu düşünülen yüzde iki oranında tutmaya çalışıyor.

2 Comments

  • Vesta Dittmann Reply

    29 January 2021 at 12:31

    How can I get more useful information?

  • vreyro linomit Reply

    26 February 2021 at 17:30

    I will immediately grasp your rss as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I could subscribe. Thanks.

Leave a Comment