ABD: Musul Operasyonuna Kimin Katılacağına Irak Karar Verecek

ABD Dışişleri Bakanlığı SözcüsüJohn Kirby, Musul operasyonuna katılacaklara Irak’ın karar vereceğini belirtti.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Musul’un IŞİD’den geri alınması için düzenlenecek operasyonun nasıl yapılacağına ve kimlerin katılacağına Irak’ın karar vereceğini söyledi.

Kirby, Türkiye ile ABD arasında Musul operasyonu ile ilgili doğrudan bir görüşme olmadığını açıkladı.

‘TÜRKİYE İLE DOĞRUDAN TEMAS YOK’

John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, “Musul’un geri alınmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türk güçlerinin de yer alması konusunda ısrarlı olduğunu hatırlatarak olası bir Türk rolü ile ilgili Erdoğan ile görüşüyor musunuz?” sorusuna Kirby, “Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz. Bir kez daha söyleyeyim, Musul’un kurtarılması kampanyası bir Irak planı. Bu operasyona katılacak güçlerin bileşimine Irak hükümeti karar verecek, ABD yönetimi değil. Bunu biz belirlemiyoruz ve düzenlemiyoruz. Bu Başbakan İbadi’ye kalmış bir şey” şeklinde yanıt verdi.

‘IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİLMELİ’

Kirby, Başbakan İbadi’nin Türk askerinin operasyonda yer almasına olumsuz baktığının anımsatılması üzerine, “bu Türk ve Irak hükümetleri arasında, bizim de konuşarak çözüme varmalarını desteklediğimiz bir sorun” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, basın toplantısında, “Irak’ın komşularının Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini” bir kez daha dile getirdi.

21 Comments