ABD O Özel Bombayı Hangi Ülkenin Tesislerini Bombalamak İçin Geliştirmiş

iranPentagon’un, nükleer müzakereler sürerken, İran’ın gizli tesislerini vuracak bombalar geliştirdiği ortaya çıktı.

Washington yönetiminin, geçen hafta uzlaşı sağlanan İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin başarısız olması halinde devreye girmesi olası askeri seçenek için gizlice hazırlık yaptığı ortaya çıktı.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre Savunma Bakanlığı geçen yıl müzakereler sürerken, İran’ın yeraltındaki nükleer tesislerini yok etmek için 2011 yılında üretilen sığınak delici bombalarının etkisinin daha da artırılması için talimat verdi.

Yerin 60 metre altına inebilen sığınak delicilerin teknik özelliklerinin geliştirildiğini kaydeden Wall Street Journal gazetesi, Pentagon’un son bomba denemesini ocak ayı ortalarında yaptığını vurguladı. ABD’li askeri uzmanlar, nükleer tesislere yönelik bir saldırının, İran’ın nükleer programını sadece birkaç yıl geriye götürebileceğini, zira teknik bilgi ve insan kaynağının yok edilemez olduğunu kabul ediyor.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İran’a yönelik yaptırımların aşamalı olarak kaldırılacağı şeklindeki sözlerine Tahran’dan tepki geldi. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi, ABD’nin açıklamalarının aksine, ülkesine uygulanan yaptırımların, taraflar arasında nihai anlaşmanın imzalandığı gün kaldırılacağını öne sürdü.

56 Comments