ABD, Rusya Arasında Türkiye Üzerinden İşbirliği Var mı Sorusuna Pentagon Ne Dedi?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, ülkesinin El Bab’a verdiği desteğin “IŞİD’e karşı yapılan geniş çaplı bir koordinasyonun parçası” olduğunu söyledi.

Peter Cook, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin, Rusya’dan sonra ABD ve İngiltere uçaklarının da El Bab operasyonuna destek vermesinin ABD ile Rusya arasında Türkiye üzerinden ismi konulmamış bir işbirliği olup olmadığı şeklindeki sorusuna şöyle cevap verdi:

“Türk müttefiklerimiz ve birlikte çalıştıkları güçler IŞİD’e karşı bir operasyon yürütüyorlar. Koalisyonla yakın koordinasyon devam ediyor. Bu koordinasyonun detaylarına giremeyeceğim ve diğer ülkeler adına konuşamam ama bu IŞİD’e kalıcı bir mağlubiyet vermek için harcanan geniş bir çabanın parçasıdır.”

Peter Cook, IŞİD’e karşı çok yönlü baskı yapılmasının önemini vurgulayarak, birçok ülkenin IŞİD’i hedef almasıyla ilgili olarak da şöyle dedi:

“El Bab’da görmek istediğimiz şey budur. Bunu Rakka’da da görmek isteriz. Bunu Musul’da da görmek isteriz ve Libya da da görmek isteriz”

Cook, “Bu çaba birçok cephede uygulanmalı. IŞİD’in bir yerleri kendisi için güvenli bölge haline getirmesine müsaade edemeyiz. Ne kadar baskı kurulursa o kadar iyi, IŞİD’in operasyon yapması, dışarıda saldırı planlaması, işlevselliği daha zor olur ve kalıcı mağlubiyetini daha erken sağlar” şeklinde konuştu.

3 Comments