ABD Rusya’yı “Alüminyum”la Vurdu

ABD Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın en büyük alüminyum üreticisi Amerikalı müşterilere yaptırımlara uymak için zaman verdi . Eğer United Company Rusal Plc’nin ana hissedarı Rus alemünyum kralı Oleg Deripaska şirketin kontrolünü devrederse yaptırımların kaldırılabileceği belirtildi.

Londra Metal Borsası’ndaki alüminyum fiyatları, ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre yüzde 8,7 oranında değer kaybetti.

Geçtiğimiz hafta, Washington’un Rusya’dan “malign faaliyetler” olarak adlandırdığı bu duruma cevaben, alüminyum fiyatları en yüksek seviyelere yükseldi. Bu da, Deripaska’nın işletmelerinin uluslararası finansal sisteme girmesini engelleyecek yaptırımları uyguladı.

Hazine, 5 Haziran yerine 23 Ekim’e kadar Amerikalılara Rusal ile iş yapmalarını sağladı. Rusal ve iştirakleriyle meşgul olan ABD dışındaki kuruluşlara ikincil yaptırım uygulanmayacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük alüminyum şirketlerinden biri olan Rusal’ın hisseleri Moskova Borsası’nda yüzde 17,7 oranında değer kazandı. Daha önce, Rusal Hong Kong ticareti yüzde 8,4 düştü. ABD’li rakibi Alcoa Corp’un hisseleri New York borsasında% 13.5 oranında değer kaybetti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Rusal, Oleg Deripaska ile dolandırıcılığı nedeniyle ABD yaptırımlarının etkisini hissetmiştir, ancak ABD hükümeti Rusal ve iştiraklerine bağlı olan sıkı çalışanları hedeflememektedir.” Dedi.

.

3 Comments