ABD: Turkiye İle YPG Arasında Çatışma Derin Endişe Kaynağı

gggBaşkan Obama’nın özel temsilcisi, Türkiye ve YPG arasında Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen çatışmalarla ilgili “IŞİD’in bulunmadığı bölgelerdeki çatışmaları kabul edilemez ve derin bir endişe kaynağı olarak görüyoruz” dedi.Washington, tüm taraflara saldırı pozisyonundan çıkmaları çağrısı yaptı.ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Twitter hesabından Türkiye’nin Cerablus harekâtını değerlendirdi.

McGurk’un açıklamaları şöyle:

“Cerablus’un güneyinden hava saldırıları ve Türk askeriyle Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile bağlantılı muhalif gruplar arasında çatışma yaşandığı haberleri alıyoruz.

IŞİD’in bulunmadığı bölgelerdeki çatışmaları kabul edilemez ve derin bir endişe kaynağı olarak görüyoruz.

ABD’nin bu çatışmalarla ilgili yok ve onlar ABD birlikleriyle koordineli değil. Ve biz onları desteklemiyoruz.

Dolayısıyla, sahada olan tüm silahlı aktörlerden saldırı pozisyonundan çıkmaları için çağrı yapıyoruz.”

Özel temsilci, taraflardan çatışma ihtimalini azaltmak için iletişim kanallarının açık olmasını istedi.

24 Ağustos Çarşamba günü gece saatlerinde Suriye’ye sınır ötesi harekât düzenleyen Türkiye, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG güçlerinin Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesini istiyor. SDG içerisinde önemli bir yer tutan YPG’liler, Menbic’in IŞİD’den kurtarılmasıyla bölgeye yerleşmişti.

Washington geçen hafta YPG’lilerin çekilmeye başladığını açıklamış ancak bölgedeki güçler Türk tankına roketli saldırı düzenlemişti. Bir askerin şehit olduğu saldırı öncesi ve sonrasında Türk savaş uçakları YPG hedeflerini vurmuştu.

14 Comments