ABD: Türkiye Ve ABD Dışişleri Bakanları Sorunları Çözmek İçin Bir Araya Geldi

ABD’den yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Türkiye mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu iki ülke arasındaki sorunları çözmek için Cuma günü Singapur’da bir toplantıda bir araya geldiğni ve anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Washington, iki Türk bakanına, terörizmi desteklemekle suçlanan ABD’li papaz Andrew Brunson’un davası üzerine yaptırım uyguladı. Türkiye, yaptırımların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yaptırım gerginliği sürerken Singapur’da bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo “sorunları çözmeye çalışmayı sürdürme” konusunda mutabık kaldı.

Singapur’daki görüşmenin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Birçok konuyu konuştular. Ülkelerimiz arasındaki sorunları çözmeye çalışmayı sürdürme konusunda mutabık kaldılar” dedi. Nauert, görüşmeyi “yapıcı” olarak tanımladı.

Çavuşoğlu da Pompeo ile mevcut sorunları nasıl çözeceklerini ele aldıkları görüşmenin “son derece yapıcı” geçtiğini ve çözüm için “birlikte adım atmaya ve çalışmaya devam edeceklerini” söyledi. Çavuşoğlu, “Tehdit diliyle, yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını başından beri söyledik. Bugün yine bunu tekrarladık. Bunun da çok iyi şekilde anlaşıldığını düşünüyoruz” dedi.

“Bugünkü görüşme yapıcı bir ortamda sorunları çözme odaklı bir görüşme oldu” diyen Çavuşoğlu, “Tabii ki bir görüşmede bu krizlerin ya da sorunların hepsinin birden çözülmesi beklenemez. Ama sorunların çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın işbirliği, diyalog içinde yakın çalışma konusunda mutabık kaldık” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Menbiç’teki yol haritası, PKK’ya yönelik çalışma grubu ve İdlib gibi konularda da hangi adımların atılabileceğini görüşmede değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Pompeo: Yaptırımlar ciddiyetimizi gösteriyor

Pompeo ise Malezya’dan Singapur’a geçerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin İzmir’de ev hapsinde olan ABD’li papaz Andrew Brunson’ın durumu nedeniyle Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında aldığı yaptırım kararlarına değindi. Pompeo, “Türkleri zamana oynama döneminin bittiği ve Pastör Brunson’ın geri dönme vaktinin geldiği konusunda uyardık. Umarım bunun çok ciddi olduğumuzun göstergesi olduğunu anlayacaklar” dedi.

“Türk hükümeti tarafından tutulan diğer tüm Amerikalılar gibi Brunson’ın da eve dönmesi lazım” ifadesini kullanan Pompeo, “Bu apaçık ortada. Bu vatandaşlarımızı uzun süredir tutuyorlar. Bunlar masum insanlar” diye ekledi.

 

9 Comments