ABD, Türkiye’nin Kıbrıs’ta Gaz Arama Faaliyetini Durdurmasını İstedi

Pazar günü ABD’li yetkililer Türkiye’yi, AB’nin “yasadışı” olarak kabul ettiği Kıbrıs kıyılarında petrol ve doğal gaz aramalarına devam etmemeye çağırdılar.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, “ABD, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından özel bir ekonomik bölge olarak kabul edilen bir alanda keşif operasyonlarına başlamaya niyeti olduğunu belirtti.” Dedi.

Sözcü, “Türk makamlarından bu operasyonları durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

Türkiye, Cuma günü, Akdeniz bölgesinde Eylül ayına kadar, Kıbrıs makamlarının adanın münhasır ekonomik bölgesi içinde kaldığını doğruladığını açıklayan bir araştırma yapma niyetini açıkladı.

AB Dışişleri Bakanı Federica Mugherini Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs’ın özel ekonomik bölgesinde “doğal gaz arama” faaliyeti yürütmek istediğini duyurması üzerine “ciddi endişe” duyduğunu dile getirdi.

Açıklamada, “Mart 2018’de, Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “yasadışı” faaliyetlerine devam etmesini şiddetle kınadığını belirtti.

Mugherini, “Bu bağlamda, Türkiye’yi, Kıbrıs’ın egemen ekonomik alanına sınırlama ve saygı göstermeye ve herhangi bir yasadışı eylemden kaçınmaya çağırıyoruz.” Dedi. “AB’nin buna Kıbrıs’ın uygun bir biçimde ve tam dayanışma içinde olacağını” vurguladı.

Son yıllarda, Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs, İtalya’nın Eni, Total ve Fransa’nın ExxonMobil gibi dev şirketleriyle gaz arama sözleşmeleri imzaladı.

 

Reviewer overview

ABD Türkiye'nin Kıbrıs'ta Gaz Arama Faaliyetini Durdurmasını İstedi - /10

Summary

Pazar günü ABD'li yetkililer Türkiye’yi, AB’nin yasadışı olarak kabul ettiği Kıbrıs kıyılarında petrol ve doğal gaz aramalarına devam etmemeye çağırdılar.

0 Bad!

1,599 Comments