ABD Twitter’dan O Ülkeye Müdahale İçin Gemilerinin Hazır Olduğunu Açıkladı

US-Navy-warshipABD Ordusu, Kızıl Deniz’de bulunan iki ABD savaş gemisinin, Yemen’deki gelişmelere karşılık vermeye hazır olduklarını açıkladı.

 

ABD Savunma Bakanlığı, Yemen’deki Husi ayaklanmasını yakından izlediklerini ve Kızıl Deniz’de bulunan “USS Iwo Jima” ve “USS Fort McHenry” adlı savaş gemilerinin “İsyancı ayaklanmasına karşılık vermeye hazır olduklarını” açıkladı. ABD Merkez Komutanlığı da, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD savaş gemileri, Yemen’de karşılığa hazır” dedi.

Cumhurbaşkanı Hadi’nin çağrısına yanıt veren Suudi Arabistan, Yemen’e yönelik askeri operasyon başlattı. Obama, 10 ülkenin katıldığı ve ‘Kararlılık Fırtınası’ adı verilen operasyona lojistik destek emri verdi. Husiler karşı koyma yemini ederken, 65’den fazla sivilin öldüğü, en az 20 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Operasyona ilişkin İsrailli diplomatlar krizin altında İran’ın parmağının olduğunu söylüyor. Öte yandan bölgeden yapılan açıklamalarda Şii Husilerin tek dezavantajının havadan destek görememeleri olarak gösteriliyor. Bu noktada İran’ın Husilere doğrudan hava desteği veremeyeceği, ancak lojistik destekte bulunabileceği de gelen bilgiler arasında.

1 Comment