ABD Vatandaşlarını Türkiye İle İlgili Uyardı: Sınırdan Uzak Durun

abbdAmerika Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını, artan terör tehdidi nedeniyle Türkiye’ye seyahat konusunda yeniden uyardı.

Pazartesi günü yayınlanan yeni uyarıda Bakanlık, Amerikan vatandaşlarını, özellikle Suriye sınırı yakınlarındaki bölgelerden uzak durmaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki büyükelçilik ile İstanbul’daki konsoloslukta görev yapan personelin ailelerinin isteğe bağlı olarak Türkiye’den ayrılma süresini de 23 Eylül’e kadar uzattı. Bu kararla aile fertleri Türkiye’den ayrılmak istediklerinde uçak paralarını Amerikan devleti karşılıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen OHAL uygulaması üzerine aile fertlerine gönüllü ayrılma hakkı tanımıştı.

Bakanlık yetkilileri, Amerikan vatandaşlarıyla diğer yabancıların Türkiye içindeki ve dışındaki terör örgütlerince hedef alındığı gerekçesiyle bu kararı aldı.

Açıkalmada Ankara, İstanbul ve Gaziantep’te yaşanan saldırılar hatırlatılırken, “yabancı ve ABD’li turistlerin açık olarak yabancı ve yerli terör örgütlerince hedef alındığı” da öne sürüldü.

Seyahat kısıtlaması olan yerlerse “Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ” olarak verildi.

8 Comments