ABD ile Çin Arasındaki Yeni Çatışma: “Teknoloji Transferi”

Çin ve ABD’li temsilcileri Pazartesi günü Dünya Ticaret Örgütü’nde Toplandı.

ABD Büyükelçisi Dennis Shea, “zorla teknoloji transferi” nin, Çin’in gelişmekte olan pazarına girmeye çalışan şirketler için, özellikle de devlete ait veya devlete bağlı bir Çin firmasıyla ortaklık kurması halinde, yazılı olmayan bir kural olduğunu söyledi.

Çin’in lisans ve idari kuralları, yabancı firmaların iş yapmak istedikleri takdirde teknolojiyi paylaşmalarını zorunlu kılıyor, hükümet yetkilileri ise teknoloji transferi şartlarını empoze etmek için belirsiz yatırım kurallarından yararlanabiliyor.

Çin, her iki tarafın da DTÖ ihtilaflarını ve Trump’tan 50 milyar dolarlık bir tarife tehdidine yol açan eleştirileri sert bir şekilde reddetti.

Çin Büyükelçisi Zhang Xiangchen, “Çin’de zorla teknoloji transferi yok” dedi ve ABD’nin argümanının “suçluluk varsayımı”nı içerdiğini de sözlerine ekledi.

ABD Ticaret Temsilciliği ofisi, tek bir kanıt üretmeyi başaramadı ve bazı iddialarının “saf spekülasyon” olduğunu belirterek, USTR’nin Çin M & A faaliyetlerini Çin hükümetinin komplosu olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Hukuk uzmanları Washington’un DTÖ kurallarına ilişkin tarifeleri uygulamak için DTÖ desteğine ihtiyacı olduğunu söylerken, Çin tarife planını toptan reddetti ve bunu durdurmak için DTÖ’ye başvurdu.

DTÖ kurallarına göre, anlaşmazlıklar 60 gün sonra dostane bir şekilde çözülmezse, şikayetçi, uzlaşmayıve anlaşmazlığı tırmandırmak ve yıllar sürecek bir yasal davayı tetiklemek için bir uzmanlar heyeti isteyebilir.

Anlaşmazlık patlak verdiği için, ABD-Çin ticaret politikası üst düzey ikili görüşmelere konu oldu.

Trump’sa geçen hafta attığı tweet de şifreli bir şekilde, Çin ile olan ticaret anlaşmasın iyi bir şekilde ilerlediğini, farklı bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

1 Comment