ABD Ve İsrail Uyardı Ama İsveç Flistin’i Tanıma Kararından Vazgeçmiyor!


İsveç, Filistin Devleti’ni tanıma niyetinden vazgeçmeyecek. İsveçli yetkililer bu adımın Filistin ve İsrail arasındaki doğrudan görüşmeleri de yeniden başlatacağına inanıyor. İsrail ve ABD ise Stockholm yönetimini geri adım atması konusunda uyarıyor.

20115145420263734_20İsveç’in İsrail Büyükelçisi Carl Magnus bu sabah Ordu Radyosu’na yaptıpı açıklamada, “Durum net, barış görüşmeleri bir süreliğine askıya alındı ve ben Gazze’deki çatışmanın bu durumun değişmesi gerektiğini açıkça gösterdiğini düşünüyorum” dedi.

Büyükelçinin açıklaması, elçiliğin önceki gün Filistin-İsrail sorununda İsveç’in konumunu bildiren bir açıklama yapmasının ardından geldi. Açıklamada, “İsrail ve Filistin arasındaki çatışma yalnızca iki devletli bir çözümle çözülebilir” denilerek, böyle bir anlaşmanın uluslararası hukukun ilkelerine göre müzakere edilmesi gerektiği belirtilmişti. Açıklamada, “Anlaşma, hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin kendi kaderini tayin hakkına yönelik meşru taleplerini garanti altına almalıdır. İki devletli çözüm karşılıklı tanınma ve barışçıl bir şekilde bir arada var olma iradesi gerektirmektedir” denmişti. İsrailli kimi gazeteciler bu açıklamayı, İsveç’in Filistin Devleti’ni tanıma konusunda bir geri adım olarak nitelendirmişti. Ancak büyükelçilik bu iddiayı reddederek, Stockholm’ün herhangi bir müzakereden bağımsız bir şekilde İsveç’i tanıyacağını açıkladı.

İsveç’in yeni Başbakanı Stefan Loven, geçen hafta Filistin’i bir devlet olarak tanıma niyetinde olduklarını duyurmuştu.

İsveç bu adımı atan ilk AB üyesi ülke olacak. Filistin Devleti’ni tanıyan diğer AB üyesi ülkeler Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Malta, Polonya ve Romanya, henüz AB üyesi olmadan Filistin’i tanımıştı.

Filistin Devleti’ni bugüne kadar 130 BM üyesi ülke tanıdı ancak ABD, Kanada, Avusturalya, Japonya, Güney Kore ve İngiltere, Fransa ve Almanya gibi önemli AB ülkeleri bu listede yer almıyor. İsrail ve ABD, İsveç’i “aceleye getirilmiş” bu karar konusunda uyararak, kararını değiştirmesini istiyor.

4 Comments

 • migraine meditation music Reply

  15 February 2021 at 02:34

  Thanks for your thoughts. One thing I’ve got noticed is the fact banks in addition to financial institutions understand the spending behaviors of consumers and as well understand that the majority of people max out and about their real credit cards around the breaks. They smartly take advantage of that fact and commence flooding ones inbox in addition to snail-mail box having hundreds of no-interest APR credit cards offers shortly after the holiday season concludes. Knowing that for anyone who is like 98% of American community, you’ll soar at the possible opportunity to consolidate consumer credit card debt and shift balances towards 0 interest rate credit cards. kkkjiln https://headachemedi.com – migraine meditation music

 • what to take for kidney pain Reply

  17 February 2021 at 23:14

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 • zortilo nrel Reply

  07 March 2021 at 18:54

  Great blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 • Foster care Reply

  09 March 2021 at 17:30

  great post, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

Leave a Comment