ABD Ve İsrail Uyardı Ama İsveç Flistin’i Tanıma Kararından Vazgeçmiyor!


İsveç, Filistin Devleti’ni tanıma niyetinden vazgeçmeyecek. İsveçli yetkililer bu adımın Filistin ve İsrail arasındaki doğrudan görüşmeleri de yeniden başlatacağına inanıyor. İsrail ve ABD ise Stockholm yönetimini geri adım atması konusunda uyarıyor.

20115145420263734_20İsveç’in İsrail Büyükelçisi Carl Magnus bu sabah Ordu Radyosu’na yaptıpı açıklamada, “Durum net, barış görüşmeleri bir süreliğine askıya alındı ve ben Gazze’deki çatışmanın bu durumun değişmesi gerektiğini açıkça gösterdiğini düşünüyorum” dedi.

Büyükelçinin açıklaması, elçiliğin önceki gün Filistin-İsrail sorununda İsveç’in konumunu bildiren bir açıklama yapmasının ardından geldi. Açıklamada, “İsrail ve Filistin arasındaki çatışma yalnızca iki devletli bir çözümle çözülebilir” denilerek, böyle bir anlaşmanın uluslararası hukukun ilkelerine göre müzakere edilmesi gerektiği belirtilmişti. Açıklamada, “Anlaşma, hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin kendi kaderini tayin hakkına yönelik meşru taleplerini garanti altına almalıdır. İki devletli çözüm karşılıklı tanınma ve barışçıl bir şekilde bir arada var olma iradesi gerektirmektedir” denmişti. İsrailli kimi gazeteciler bu açıklamayı, İsveç’in Filistin Devleti’ni tanıma konusunda bir geri adım olarak nitelendirmişti. Ancak büyükelçilik bu iddiayı reddederek, Stockholm’ün herhangi bir müzakereden bağımsız bir şekilde İsveç’i tanıyacağını açıkladı.

İsveç’in yeni Başbakanı Stefan Loven, geçen hafta Filistin’i bir devlet olarak tanıma niyetinde olduklarını duyurmuştu.

İsveç bu adımı atan ilk AB üyesi ülke olacak. Filistin Devleti’ni tanıyan diğer AB üyesi ülkeler Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Malta, Polonya ve Romanya, henüz AB üyesi olmadan Filistin’i tanımıştı.

Filistin Devleti’ni bugüne kadar 130 BM üyesi ülke tanıdı ancak ABD, Kanada, Avusturalya, Japonya, Güney Kore ve İngiltere, Fransa ve Almanya gibi önemli AB ülkeleri bu listede yer almıyor. İsrail ve ABD, İsveç’i “aceleye getirilmiş” bu karar konusunda uyararak, kararını değiştirmesini istiyor.

37 Comments

Leave a Comment