ABD ve İsrail’den Abbas’a Sert Tepki

Mahmud-Abbas-Fransa-KapisindaFilistin lideri Mahmud Abbas’ın, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ülkedeki savaş suçlarını inceleme yetkisi veren Roma Statüsü de dahil 20 uluslararası anlaşmaya imza atması, ABD ve İsrail’den tepki çekti.
UCM, Filistin’deki savaş suçlarını da inceleme ve yargılama yetkisine sahip olacak. Temmuz 2002’de kurulan mahkemeyi yetkilendiren 122 ülke var.
Abbas, Ramallah’ta düzenlediği basın toplantısında, “Bizler, barış müzakereleri ve işgalin sonlandırılmasına yetecek kadar zaman zarfında 1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’ni kurma hakkımızı talep ettik” dedi.

Abbas, “Bize ve topraklarımıza her gün saldırıyorlar. Kime şikayet edelim? BMGK bizi yüz üstü bıraktı. Kime gitseydik” diye konuştu. Abbas ayrıca, bölgedeki çekişmenin sona ermesinin, İsrail ve Filistin arasındaki krizin çözülmesine bağlı olduğunu söyledi.
ABD’den Filistin’in bu hamlesine sert tepki geldi. Filistin’in UCM üyeliğinin barış görüşmelerini geciktireceğini vurgulayan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Ters etki yapacak olan bu hamle Filistin halkının bağımsız ve egemen bir devlet kurma arzusunu geciktirmekten başka bir işe yaramayacağını” ifade ederek karara ‘şiddetle karşı çıktıklarını’ söyledi.

1 Comment