ABD: “YPG’ye Desteğimiz Sürecek”

John KirbyAmerikan yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “terörist” diye tanımladığı YPG’ye sağladığı desteğin devam edeceğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , Suriye’deki YPG saflarında PKK militanlarının yer aldığının hatırlatılması üzerine, “YPG’de yer alan herkesin kimlik kartı yok elimde. Kürt savaşçılar IŞİD’e karşı etkili olduklarını kanıtlıyorlar. Onları en iyi biçimde desteklemeye devam edeceğiz,” dedi. John Kirby, PKK’yı bir terör örgütü olarak gördüklerini de kaydetti ve bunun yeni bir şey olmadığını söyledi.

Günlük basın brifingi sırasında, bir gazetecinin, “PYD lideri Salih Müslim, YPG’nin saflarında PKK militanlarının bulunduğunu itiraf etti” demesi üzerine, Kirby, “Ben bunu görmedim” diye cevap verdi. PKK’nın bir “yabancı terör örgütü” olduğunu tekrarlayan John Kirby, bu konudaki görüşlerinin değişmediğini yineledi.

Kirby, “Evet, Kürt savaşçılar IŞİD’e karşı etkilerini kanıtlıyor ve onlara yardım etme konusundaki kararlılığımızda değişiklik yok. Onların mücadele ettiği grubun bölge ve özellikle Suriye ve Irak halkı için kötü bir şey olduğunda inanıyorum ki hepimiz hemfikiriz,” dedi. John Kirby, Diyarbakır’daki bombalama eylemlerini de şiddetle kınadıklarını belirtti ve teröre karşı Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

YPG, Suriye’de PKK’ya yakın olmasıyla bilinen siyasi parti PYD’nin silahlı kolu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem PYD hem de YPG için “terörist” sıfatını kullanıyor. ABD, YPG ile ve IŞİD’e karşı Suriye ve Irak’ta işbirliği yapıyor ve silah desteği veriyor. PKK için “terörist” diyen Washington, PYD ve YPG konusunda Ankara’dan çok farklı düşünüyor ve bu farklı yaklaşım çerçevesinde hareket ediyor.

30 Comments