ABD Yunanistan’a Müdahale mi Ediyor?

EPA EPASELECT GREECE ECONOMY CRISIS POL CITIZENS INITIATIVE & RECALL GRCYunanistan krizinde kritik aşamaya girilirken, dün IMF’den ilginç bir açıklama gelmişti. IMF, Yunanistan’ın borcunda kesintiye gidilmesi gerektiğini söylemişti. Şimdi, bu açıklamanın ABD’nin baskısıyla yapıldığına dair kanıtlar ortaya çıkıyor.
Yunanistan, pazar günü hükümetin memorandumu ile Troyka’nın memorandumu arasında seçim yapmaya hazırlanırken, ilginç gelişmeler yaşanıyor.Dün, Troyka’nın bileşenlerinden birisi olan Uluslararası Para Fonu (IMF), sermaye kontrolü ve bankacılık sektöründeki krizden önce hazırladığı bir raporu yayımladı.

Raporda, Yunanistan’ın üç yıl içerisinde 60 milyar avroluk ilave fona ve borç azaltımına ihtiyacı olduğu savunuluyordu.

IMF’nin açıklamasının kuruluşun Avrupa liderlerinden farklı düşündüğüne işaret ettiği söylenirken, IMF’nin Yunanistan’ın borçlarının “sürdürülemez” olduğunu düşündüğü belirtiliyordu.

Dikkatli gözler, ABD’nin bir süredir Yunan krizinin çözülmesi için taraflara yumuşama çağrısı yaptığını, bunun için de en iyi aracın Troyka içinde ABD’nin en fazla kontrol ettiği kurum olan IMF olacağını fark etmişti.
Bugün Reuters’te yayımlanan Paul Taylor imzalı habere göre, IMF raporu nedeniyle ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında kriz yaşandı.

İddiaya göre, IMF’nin yayımladığı Borç Sürdürülebilirlik Analizi, Brüksel ile Washington merkezli kreditörler arasında aylardır anlaşmazlık konusuydu.

İddiaya göre Çarşamba günü bir toplantı yapan IMF yönetimi, raporun yayımlanma zamanını sorgulayarak pazar günü yapılacak referanduma işaret etti.

Raporun yayımlanması konusunda oylama yapılmadı, ancak ABD, Avrupalılara raporun servis edilmesi hususunda baskın çıktı.

Bir IMF kaynağı, kararın kendileri için kolay olmadığını vurgulayarak, “Fildişi kulelerde yaşamıyoruz. Ancak AB, her şeyin kendi zorunluluklarına göre belirlenemeyeceğini anlamalı” dedi.

Yönetim, raporun “politize” edilip edilmeyeceğini de tartıştı. Ancak sonunda tüm kanıtların referandumdan önce şeffaf şekilde gözler önüne serilmesinde hemfikir kalındı.

6 Comments